Zakup motocykla zimą? Wtedy jest najtaniej! Na co zwracać uwagę i ile można wynegocjować?

Myślisz nad nabyciem motoru? Zima to najlepszy moment na zakupy bezpieczne dla Twojego portfela. Zobacz, na co zwracać uwagę przy zakupie oraz jaką cenę możesz wynegocjować.

Zimą najtaniej

Zastanawiasz się dlaczego właśnie zimą najkorzystniej kupisz motocykl? Koniec sezonu motocyklowego rozpoczyna się wraz z nadejściem zimy. Wtedy też przypada czas tzw. czyszczenia magazynów. Oznacza to, że sprzedawcy dwoją się i troją, aby jak najszybciej wyprzedać cały rocznik i zrobić tym samym miejsce na noworoczny asortyment. Poza tym, to właśnie w tym „martwym okresie” wielu motocyklistów postanawia pozbyć się swojej maszyny, aby móc rozpocząć nowy sezon na nowym jednośladzie. Obie te sytuacje stwarzają idealną okazję dla osób, które planują rozpoczęcie swojej przygody z motocyklem. Warto przy tym podkreślić, że niektórzy sprzedawcy (głównie dealerzy) chętnie dorzucają do naszego zakupu cenne i atrakcyjne gratisy, co oznacza kolejne oszczędności.

Zimą ceny motocykli spadają, gdyż obowiązują wtedy posezonowe stawki wyprzedażowe.

Czy to się naprawdę opłaca?

O posezonowych obniżkach mówi się wiele i nie zawsze w pozytywnym świetle. Jednakże te dotyczące motocykli mają właściwie same plusy. Po pierwsze – sami sprzedający chętnie negocjują ceny. Pod warunkiem, że nasza postawa ich do tego przekona czyli zero owijania w bawełnę, zbywania czy tysiąca pytań celem zyskania na czasie. Po drugie – w naszym portfelu może zostać naprawdę spora suma od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć chociażby na kurs przygotowujący do jazdy na naszym nowym sprzęcie, zakup nowego kombinezonu czy uzupełnienie niezbędnych akcesoriów i gadżetów.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Kupując motor zimą – koniecznie wykonaj jazdę próbną. Niech “wychuchany” wygląd maszyny Cię nie zmyli.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że zimą motocykle – zwłaszcza te używane – prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie: wyczyszczone, doprowadzone do idealnego stanu same stanowią dla siebie reklamę. Niekiedy jest to celowe zagranie nieuczciwego sprzedawcy. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie? Po pierwsze – musimy dokładnie obejrzeć nasz przedmiot zainteresowania. Nawet najmniejsze wgniecenie czy sprytnie ukryta rysa mogą oznaczać przebyty wypadek. Po drugie – należy odpalić motocykl na zimno i wsłuchać się w brzmienie silnika. Po trzecie – warto wsiąść na maszynę i sprawdzić czy dobrze się prowadzi czyli jak maszyna reaguje przy hamowaniu oraz czy nie znosi jej na jedną stronę. Ważna uwaga – jeśli w trakcie jazdy zauważymy na drodze dwa ślady ( a nie jeden ciągły), wówczas lepiej podziękować sprzedawcy i udać się gdzie indziej.

***
Pamiętaj, że sam zakup motoru zimą, kiedy sprzęt zostaje odpowiednio zakonserwowany, nie gwarantuje bezpiecznej jazdy. Zanim wsiądziesz wiosną na maszynę dokonaj jej technicznego przeglądu. Poćwicz też jazdę i obsługę – masz na to aż 3 miesiące. Nie zmarnuj ich! Wyposaż się również w akcesoria podnoszące Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *