Wakacje pożyczkowe – co to jest?

Jest takie powiedzenie: łatwo kredyt wziąć, trudniej go spłacić. To niestety prawda, a sytuacje, kiedy nagle zaczyna brakować środków na regularną spłatę, zdarzają się nawet tym, którzy do tej pory nie mieli z tym żadnych problemów. Niestety trudniejszy finansowo okres ma to do siebie, że trudno go przewidzieć, a jeszcze trudniej się do niego przygotować. Zwłaszcza, gdy do tej pory nigdy nie brakło nam pieniędzy. Osoby, które znalazły się w takim położeniu, nie muszą jednak od razu zapożyczać się u znajomych czy brać kolejnej pożyczki. Wystarczy, że skorzystają z pomocy, jaką niosą im wakacje pożyczkowe. Wyjaśniamy, czym jest to narzędzie i z jakimi korzyściami się wiąże jego zastosowanie.

Czym są wakacje kredytowe?

Najprościej mówiąc, to czas odpoczynku od spłaty kredytu. Narzędzie to pozwala na odroczenie spłaty całej raty kapitałowo – odsetkowej przez wybrany okres. Ma ono swoje zastosowanie zarówno w przypadku kredytu hipotecznego, jak i zwykłego. Na „urlop” od kredytu można pozwolić sobie kilkukrotnie, ale w rocznych odstępach. Chociaż teoretycznie z instrumentu tego może skorzystać każdy, to musi on spełniać pewne warunki. Po pierwsze nie można mieć przerw w regularnym, a przede wszystkim terminowym spłacaniu zobowiązania. Po drugie wakacje kredytowe przysługują jedynie osobom, które maja za sobą minimum rok czasu „wzorowego” spłacania kredytu.

Wakacje kredytowe – korzyści i wady

Jakie zalety posiada takie rozwiązanie? Jest ich, co najmniej kilka:

  • unikamy problemów z windykacją – za czym idzie pielęgnujemy wierzytelność w oczach pożyczkodawcy;
  • nie musimy wpadać w pętlę kredytową – dzięki przerwie w chwili krytycznej, nie musimy się dodatkowo zapożyczać;
  • mamy czas na zgromadzenie środków niezbędnych do regularnego spłacania kredytu.

Niestety rozwiązanie to łączy się z pewną niedogodnością. Otóż musimy być przygotowani na znaczne wydłużenie okresu spłaty kredytu. Bywa też, że przy staraniu się o kolejną pożyczkę, bank może stwarzać problemy właśnie z tego powodu. Wtedy często jedynym ratunkiem jest chwilówka. W czasie jej spłacania też można skorzystać z podobnego rozwiązania, czyli wydłużenia okresu spłaty, co wiąże się z dodatkową opłatą.

Podsumowując – wakacje kredytowe pomagają w spłacie zobowiązania, w momencie, kiedy stajemy przed widmem kłopotów finansowych. Nie należy ich jednak utożsamiać z darowizną ze strony banku. W praktyce oznaczają one wydłużenie czasu trwania umowy kredytowej. Ich główna zaleta to uchronienie od wizji poważniejszych problemów, jak chociażby proces windykacyjny. Z wakacji może skorzystać każdy kredytobiorca. Jeśli więc nie chcecie, by niespłacona rata kredytu zmieniła się w ogromną kwotę i pociągnęła za sobą lawinę nieprzyjemnych konsekwencji, zapytajcie o takie rozwiązanie i nie bójcie się z niego skorzystać.

zdj.główne: BubbleJuice_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *