W świecie kart bankowych

Są niewielkie. Lekkie. Mieszczą się bez trudu w kieszeni czy portfelu. Niektóre z nich możesz spersonalizować ozdabiając ulubionym motywem, a inne pozwalają na spełnienie najskrytszych marzeń. Takie są właśnie karty płatnicze. Oto najpopularniejsze z nich.

Karta debetowa
To rodzaj karty płatniczej, wydawanej do osobistego konta bankowego. Służy ona do wypłacania pieniędzy z bankomatu, jak i do płacenia za zakupy czy usługi.

5417026496_af2e35ea48_m

autor: Thomas Kohler (flickr.com)

Karty tego typu dzieli się na dwa rodzaje – z paskiem magnetycznym (wtedy do zatwierdzenia operacji wykonanej za ich pomocą potrzebny jest osobisty podpis) oraz chipem (do jej obsługi potrzebny jest osobisty numer PIN). Płatności dokonywane nią za usługi czy zakupy są darmowe. Podobnie jak pobieranie pieniędzy z bankomatu należącego do banku, w którym mamy swój rachunek. Nie można nimi dokonywać operacji internetowych. Wyjątek stanowią karty Visa. Aby swobodnie z niej korzystać, musimy mieć pełne konto bankowe. W przeciwnym wypadku, nasza transakcja zostanie odrzucona.

Karta kredytowa
To typ karty płatniczej niepowiązanej z rachunkiem osobistym. Oznacza to, że aby ją otrzymać nie musimy zakładać sobie konta w banku. Warunkiem jej zdobycia są zarobki na poziomie określonym przez dany bank. Musimy też podpisać z tą instytucją stosowną umowę, w której zobowiązujemy się do spłaty powstałego na karcie zadłużenia. Przy jej pomocy możemy płacić za dowolne – również internetowe – usługi czy produkty, a także wypłacać gotówkę. Zaletą tego typu rozwiązania, jest fakt, że nie mając na koncie nawet złotówki, możemy realizować swoje marzenia czy plany.

Karta obciążeniowa
To karta płatnicza będąca połączeniem karty kredytowej i debetowej. Wydawana czy też proponowana, jest ona tylko stałym klientom banku, którzy mogą pochwalić się już pewnym (zazwyczaj 3-miesięcznym) „stażem”. Przypisywany jest do niej określony miesięczny limit po przekroczeniu, którego, nasze transakcje nie będą realizowane. Dodatkowo raz w miesiącu, konto bankowe zostaje obciążone sumą, jaką wydaliśmy przy pomocy karty charge. Przy jej pomocy możemy zarówno wypłacać gotówkę, jak i dokonywać operacji bezgotówkowych.

W następnych artykułach, podpowiem jak wybrać najlepszą kartę. Czytajcie mnie uważnie.

***
źródło inspiracji: Świat Kobiet – dział Finanse

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *