Uwaga! Nowa metoda oszustwa „na kontrolę Ministerstwa Finansów”

Metody oszustów internetowych przybierają coraz bardziej wyszukane formy. Rośnie też liczba firm, pod które podszywają się oszuści chcący wyłudzić dane lub usiłujący okraść nasze konta. Teraz na listę tę trafiło również Ministerstwo Finansów.

Metoda oszustwa „na kontrolę Ministerstwa Finansów”

Adresaci fałszywych wiadomości coraz częściej podszywają się po instytucje zaufania publicznego. Do tej pory były to głównie banki. Tym razem na liście wykorzystywanych do kradzieży firm, znalazło się samo Ministerstwo Finansów. Na czym polega oszustwo? Adresat podszywa się pod resort i informuje o wykryciu nieprawidłowości w złożonym zeznaniu podatkowym. Rzekome nieprawidłowości dotyczą zatajenia niektórych dochodów. Autor wiadomości prosi o stawienie się ze wszystkimi dokumentami pod wskazanym adresem. Dla większej wiarygodności wyznacza nawet dokładną datę spotkania i godzinę. Wcześniej jednak prosi o zapoznanie się z wynikiem przeprowadzonej kontroli, która wysłana jest w dołączonym dokumencie. Niczego nieświadomy, ale już przerażony wizją kolosalnych kar finansowych użytkownik w pierwszej kolejności sięga po dokument i wtedy uruchamia złośliwe kody. Ministerstwo Finansów informuje, że nie ma nic wspólnego z tego typu wiadomościami. Apeluje też o ostrożność i prosi o ignorowanie meili o treści:

“Dzień dobry, W trakcie naszych kontroli ujawniliśmy ukrycie Pana/Pani dochodów, w związku z czym będzie przeprowadzona kontrola podatkowa. Dokument wskazujący na naruszenia o składaniu fałszywego dochodów załączony w e-maile. Sankcja na przeprowadzenie ściągania podatkowego również jest załączona do dokumentu. Prosimy o stawiennictwo do nas do biura w dniu 09.11.2016 do 14:00 ze wszystkimi swoimi dochodami za rok 2016, a także interesują nas niektóre transakcje przeprowadzane w roku bieżącym. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefonicznie lub przez e-mail. Dane kontaktowe znajdują się poniżej, należy podać w piśmie numer sprawy “PL90267951” i osobisty kod.
Ministerstwo Finansów.
ul.
Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
NIP: 526-025-02-74
REGON: 000002217″.

Fałszywe meile

To najbardziej popularne, a jednocześnie najprostsze narzędzie do sprytnego wykradania danych. Oszuści bazują na zaufaniu i przywiązaniu użytkowników do danego usługodawcy. Ci nie zwracając dokładnie uwagi na adres nadawcy, a jedynie sugerując się dobrze im znaną nazwą firmy, otwierają wiadomość oraz załączniki. W ten sposób – niczego nieświadomi -uruchamiają złośliwe kody służące do kradzieży danych.

Jak się nie dać oszukać?

Przede wszystkim, gdy otrzymamy wiadomość od znanej nam firmy, sprawdźmy dokładnie adres e-mail, z jakiego została wysłana. Porównajmy go z tym, który widnieje na stronie oficjalnej nadawcy. Po drugie nigdy nie otwierajmy załączników, jakie znajdują się w wiadomości. Nawet, gdy w tytule widnieje „PILNE” lub treść wiadomości brzmi, jako ostrzeżenie przed poważnymi konsekwencjami oraz wymusza konieczność zapoznania się z wysłanym dokumentem. Jednakże najprostszą metodą uchronienia się przed kradzieżą danych, jest wykonanie telefonu do firmy, z której otrzymaliśmy wiadomość, celem sprawdzenia jej wiarygodności.

Pamiętajmy, że wyłudzający od nas dane, to dobrzy manipulatorzy, którzy bazują na naszej niewiedzy. Bądźmy jednak sprytniejsi od nich i wyposażmy się w wiedzę utrudniającą im szkodliwe działania. W przeciwnym wypadku nasza nieostrożność, może kosztować nas naprawdę sporo.

źródło: http://www.mf.gov.pl
fot.geralt_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *