Utrata kart bankowych – co zrobić?

Utrata karty bankowej może zdarzyć się każdemu. Często w pośpiechu możemy nie zauważyć, że zostawiliśmy ją w bankomacie lub sklepie. Zazwyczaj nasza zguba trafia w niepowołane ręce. Pół biedy, jeśli znajdzie ją ktoś, kto nie będzie umiał się nią posłużyć. W przeciwnym wypadku możemy stracić pieniądze. Podpowiadamy co zrobić, gdy stracicie swoją kartę.

Zachowaj spokój

Gdy odkryjesz brak swojej karty, po pierwsze – nie wpadaj w panikę. Przemyśl na spokojnie, kiedy i gdzie ostatnio ją używałeś/używałaś. Jeśli trudno Ci to określić, odtwórz swoją trasę. Wejdź do każdego odwiedzonego sklepu lub innego punktu. Zapytaj sprzedawcy, kogoś z obsługi sklepu lub kasjerki.

Jak najszybciej zastrzeż kartę

Gdy poszukiwania nie przyniosą rezultatu, natychmiast zastrzeż kartę. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Idąc do oddziału bankowego i zgłaszając bezpośrednio fakt zaginięcia karty. Druga możliwość to zaalarmowanie banku przez internet lub telefonicznie.

PRZYDATNA RADA

Na wszelki wypadek zanotuj sobie numer telefonu centrum zastrzegania kart i miej go zawsze przy sobie. Wtedy skróci to znacznie czas alarmowania banku o fakcie utraty karty.

Możesz też skorzystać z ogólnopolskiej infolinii. Jej numer to (+48)828 828 828 . Za pomocą jednego telefonu możesz zastrzec każdą liczbę utraconych kart z dowolnego banku.

Sprawdź historię transakcji

To ważne, żeby zaraz po stwierdzeniu zagubienia karty, zalogować się na swoje konto internetowe i sprawdzić historię dokonanych transakcji. Pamiętaj, że masz prawo reklamować podejrzane wypłaty. Wydawca karty ma obowiązek rozpatrzyć wniosek reklamacyjny.

Co w przypadku, gdy po zastrzeżeniu karta się jednak odnajdzie?

W takiej sytuacji, gdy jednak karta do Ciebie wróci, ale procedura zastrzegania została już uruchomiona i tak musisz zamówić nową i za nią zapłacić. Ponowne skorzystanie z utraconej karty jest niemożliwe, ponieważ taka karta traci automatycznie swoją ważność. Nie ma przy tym znaczenia, czy ktoś inny z niej korzystał bezprawnie czy też nie.

Reasumując – nigdy nie wykonuj transakcji kartą, gdy się bardzo spieszysz lub towarzyszą Ci nerwy, bo możesz ją wtedy szybko stracić. Pamiętaj też, by zawsze najpierw schować kartę, a potem zająć się pakowaniem zakupów. I najważniejsza rzecz – nigdy nie przechowuj razem kart i PIN-ów do nich. Może się zdarzyć, że zostaniesz okradziony, a wtedy bardzo szybko możesz stracić swoje oszczędności. Dobrą praktyką jest też nałożenie limitów na wypłacaną kwotę gotówki. Chociaż to kłopotliwe, zapobiegnie utraty sporej części Twoich środków.

fot.stevepb_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *