Urządzamy pokój dla dziecka – jak zrobić to tanio, ale bezpiecznie?

Pokój dziecięcy i jego urządzenie w taki sposób, by dziecko czuło się w nim komfortowo i bezpiecznie, kojarzy nam się przede wszystkim z dużymi nakładami finansowymi. Podpowiadamy, jak dokonać tego taniej, ale bez narażania dziecka na niebezpieczeństwo.

Kupujemy meble na raty

Najważniejszym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju są oczywiście meble. Warto sięgać po modele wielofunkcyjne oraz takie, które będą rosły wraz z naszą pociechą. Aby nie wydać na nie całej pensji dobrze jest zainteresować się zakupami na raty. W ten sposób co prawda co miesiąc będziemy musieli spłacać określoną kwotę, ale jednorazowo nie nadszarpniemy swojego budżetu. Poza tym będziemy mieli 100% pewność co do jakości mebli oraz tego, że ich stan nie zagrozi w żaden sposób naszej pociesze.

Zamiast szafek – kolorowe pudła i pojemniki

Oszczędzić na urządzaniu pokoju dla dziecka możemy nie tylko decydując się na zakupy ratalne mebli, ale także szukając tańszych zamienników. Skutecznie obetniemy wydatki decydując się na zakup: koszy czy składanych pojemników w miejsce szafek na zabawki czy książki. Niektóre z nich można też zrobić samemu na przykład przemalowując zwykłą drewnianą skrzynkę na owoce (oczywiście zabezpieczając ją przed ewentualnym zranieniem).

Aktywne siedziska

W pokoju dziecka powinny znaleźć się meble do siedzenia. Możemy jednak uniknąć większych wydatków inwestując w aktywne siedziska takie, jak piłki z uchwytami czy specjalne pufy. W ten sposób wesprzemy dodatkowo dziecięcy kręgosłup oraz pomożemy pociesze uniknąć wad postawy.

Samodzielnie wykonane dodatki do pokoju czy niektóre meble, mają swój niepowtarzalny urok, a do tego pozwalają na oszczędności i są bezpieczne dla dziecka.

Zamiast regału – otwarte półki

To kolejny pomysł na oszczędności bez narażania dziecka na niebezpieczeństwo. Regały dziecięce nie tylko sporo kosztują, ale również zabierają wiele miejsca, które można przeznaczyć na dodatkowe miejsce do zabawy czy wypoczynku. Bardziej praktyczne i tańsze są półki otwarte. Tym bardziej, że można je również wykonać samodzielnie – wykorzystując po raz kolejny drewniane skrzynie lub puste szuflady. Wystarczy je odświeżyć i przymocować do ściany. Chociaż będą nam potrzebne do tego specjalne mocowania i farba, nie obciążą zbyt mocno naszego budżetu.

Szukaj okazji

W pokoju naszego dziecka mogą znaleźć się również rzeczy, które kupimy po okazyjnej cenie. Najczęściej pozbywają się ich rodzice, których maluchy już podrosły. Takich ogłoszeń szukaj w sieci – na portalach społecznościowych w grupach służących wymianie czy sprzedaży oraz na lokalnych serwisach ogłoszeniowych, a także na portalach dla rodziców. Możesz też poszukać czegoś, co Tobie jest już niepotrzebne i szukać kogoś, kto zamieni się na potrzebne dla Twojej pociechy przedmioty. Pamiętaj tylko, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić ich stan.

***

W dziecięcym pokoju powinno być kolorowo, komfortowo i bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że musisz inwestować w najdroższe meble i dodatki, tym bardziej, że małe dzieci szybko rosną, a te nieco starsze zmieniają swoje gusta i zainteresowania w równie szybkim tempie. Wybieraj akcesoria, które łatwo usunąć lub ich uszkodzenie czy zniszczenie nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów. Szukaj mebli wielofunkcyjnych i zastanów się nad tańszymi alternatywami. Wiele rzeczy możesz też zrobić samodzielnie. Jeśli brakuje Ci pomysłów – odpal wyszukiwarkę i zainspiruj się gotowymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *