Ubezpieczenia na ferie – jak zadbać o bezpieczeństwo pociechy na zimowisku?

Już w przyszłym tygodniu dzieci z kilku województw rozpoczynają swoje ferie zimowe, które potrwają dwa tygodnie. Niektóre będą wypoczywały z dala od taty i mamy oraz domu rodzinnego. Warto upewnić się co do jego bezpieczeństwa na wyjeździe. Jaka polisa sprawdzi się najbardziej w takim wypadku i ile to kosztuje?

Jak zadbać o bezpieczne ferie zimowe naszych dzieci?

Niektóre dzieci z niecierpliwością oczekują na nadejście ferii zimowych, gdyż te oznaczają dla nich wyjazd na zimowisko. Z kolei pozostający w domu rodzice często umierają z niepokoju o ich bezpieczeństwo. Aby nieco zmniejszyć te przykre doznania i cieszyć się, iż ich dziecko może wypoczywać w najbardziej dla niego atrakcyjny sposób wystarczy wcześniej sprawdzić kilka kwestii. Oto te najważniejsze:

  • wszelkie dane dotyczące przewoźnika – od kiedy jest na rynku, na jaką skalę działa, jakie ubezpieczenie zapewnia oraz czy oferuje zastępczy transport w razie awarii i czy jakiekolwiek wypadki były zgłaszane z jego udziałem;
  • informacje na temat stanu technicznego pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało – wystarczy w tym celu poprosić policjantów z drogówki, podając im wcześniej datę, godzinę, miejsce odjazdu;
  • osobista ocena stanu kierowcy – porozmawiaj z nim osobiście, zadając z pozoru błahe pytania, dzięki temu możesz ocenić lepiej jego orientację w terenie, doświadczenie, a przede wszystkim upewnić się, czy jest trzeźwy i wypoczęty (w razie wątpliwości należy wezwać policję).

Ponadto warto zdobyć jak najwięcej informacji o samym ośrodku, w którym dziecko będzie nocowało. Dobrze jest także porozmawiać z samym organizatorem i upewnić się chociażby w takich kwestiach, jak:

  • łatwy dostęp do niezbędnych ochronnych – akcesoriów i stroju;
  • doświadczenie opiekunów;
  • obecność instruktorów.

Wszystkie te informacje to absolutna podstawa, by móc zyskać większą pewność, co do tego, że nasze dziecko będzie bezpieczne w czasie wyjazdu. Pozostaje jeszcze jedna – równie ważna sprawa to wybór ubezpieczenia.

Idealna polisa dla dzieci na czas ferii zimowych

Podstawową formą ubezpieczenia dla dzieci w tym czasie jest polisa NNW czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jest nią objęte na okres 12 miesięcy każde dziecko, które uczęszcza do szkoły. Zanim nasza pociecha wsiądzie do autokaru dobrze jest sprawdzić zakres tej polisy. Naszą szczególną uwagę powinno zwrócić to, czy organizator bierze na siebie odpowiedzialność za to, co dzieje się z naszymi pociechami również poza szkołą, a także w czasie dłuższych wyjazdów. Prócz polisy NNW dobrze jest wykupić też ubezpieczenie turystyczne, którego zakres będzie bardziej adekwatny do tego, co może przydarzyć się dzieciom w czasie pobytu na zimowisku. Mówimy tutaj o takich elementach polisy, jak: odpowiedzialność cywilna na wypadek, gdyby nasza pociecha wyrządziła komuś szkodę na stoku; koszta związane z poszukiwaniem czy akcją ratowniczą; zagubienie lub uszkodzenie sprzętu należącego do naszego dziecka. Stawki z tego tytułu zależą ściśle od towarzystwa ubezpieczeniowego, a ich wysokość zaczyna się od 65zł. Jeśli zimowisko odbywa się za granicą dobrze jest też wyrobić dziecku EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Wydawana jest ona bezpłatnie przez NFZ. Jej posiadanie upoważnia do bezpłatnej pomocy medycznej (publicznej) i udzielonej w takim samym stopniu, jak dzieje się to w przypadku mieszkańców danego kraju europejskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *