Technologia

Aplikacje mobilne do zarządzania finansami – czy warto z nich korzystać?

Nowoczesne technologie z coraz większym rozmachem wkraczają do naszej codzienności. Lubimy z nich korzystać, bo ułatwiają nam życie, dostarczają rozrywki, wyręczają w wielu czynnościach, ostrzegają, a nawet motywują do zmian. Ale są i takie, jak na przykład aplikacje mobilne do zarządzania finansami, które pomagają nam kontrolować wydatki, uczą oszczędzania czy ułatwiają zdobycie pieniędzy na realizację ważnych celów. Czy warto się nimi posiłkować i jakie są ich mocne strony? Które warte są szczególnej uwagi? (więcej…)

6 sposobów na płacenie bez użycia gotówki

Nie da się nie zauważyć, że w dość szybkim tempie na rynku przybywa narzędzi umożliwiających nam płacenie bez gotówki. Dzięki temu już nie tylko zakupy, czy faktury, ale również opłaty za usługi stają się o wiele łatwiejsze. Poznajmy … sposobów na płacenie bez użycia gotówki.

  • Karta płatnicza

To wciąż najbardziej rozpowszechniony sposób płacenia za zakupy i czy usługi. Warto przy tym nadmienić, że widoczny jest przy tym pewien schemat. Otóż starsze osoby zazwyczaj korzystają z tradycyjnych kart. Młodsi użytkownicy dużo chętniej wykorzystują karty kredytowe i debetowe.

  • Płatności zbliżeniowe

Można ich dokonywać za pomocą specjalnych kart, ale również przy użyciu telefonu / smartphona. Ten sposób płacenia jest o tyle wygodny, że przy mniejszych kwotach, nie musimy nawet pamiętać numeru PIN, robi to za nas czytnik. Co ważniejsze w ten sposób możemy płacić nie tylko za zakupy, ale również korzystając z parkometru, wypożyczalni roweru miejskiego czy biletomatów. Niektóre banki zamieniają też karty czy telefony na zbliżeniowe naklejki, co jeszcze bardziej ułatwia dokonywanie płatności bezgotówkowych.

  • Różnego rodzaju gadżety płatnicze

Wykorzystują one ten sam mechanizm, który działa w przypadku płatności zbliżeniowych. Są to m.in. breloki, opaski, zegarki itp.. za ich ostateczną formę odpowiada bank, który w ten sposób próbuje wynagrodzić naszą lojalność wobec niego.

  • Aplikacje mobilne

To kolejne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się zwłaszcza w podróży i zawsze wtedy, gdy nie mamy dostępu do komputera. Aby poprawnie zadziałały, potrzebujemy telefonu oraz dostępu do internetu. Możemy korzystać z aplikacji przygotowanych przez nasz bank, ale również tych, które udostępniają konkretne firmy (sklepy, usługodawcy). W ten sposób możemy płacić w tradycyjnych sklepach oraz dokonując zakupów on-line. Istnieją też aplikacje, które pozwalają na przelewanie pieniędzy na wskazany numer telefonu.

  • Wirtualne portfele

Stanowią wygodniejszą formę płacenia za zakupy w sieci. Finalizując daną transakcję, nie musimy wpisywać swoich danych. Wystarczy, że wcześniej zalogujemy się do systemu, do którego jest przypisany nasz cyfrowy portfel.

  • Płatność punktami

Taką opcję dają nam zazwyczaj sklepy, ale także różne punkty usługowe. Jest to forma podziękowania za lojalność. Metoda sprowadza się do uzbierania określonej liczby punktów (zazwyczaj w postaci naklejek), która uprawnia nas do odebrania danego produktu za darmo.

Jak widzimy narzędzi, ułatwiających nam płatności za dokonywane zakupy czy usługi bez gotówki jest sporo. Są wygodne. Łatwe w obsłudze. Nic nie kosztują, a dzięki sporemu zróżnicowaniu, każdy znajdzie takie rozwiązanie, które będzie dla niego najdogodniejsze. Musimy jednak pamiętać, że wygoda to nie wszystko. Narzędzia, o jakich mowa zapewniają łatwy dostęp do naszych danych, zwalniając nas z ich wpisywania czy pamiętania. Jednocześnie stanowią też łakomy kąsek dla złodziei. Stąd też zanim skorzystamy z danego narzędzia, sprawdźmy, jakie formy zabezpieczenia na taką ewentualność posiada. Starajmy się też unikać korzystania z darmowych sieci WiFi. Lepiej opierać się na transferze danych od naszego komórkowego usługodawcy. I rzecz najważniejsza – zabezpieczmy też na wszelkie możliwe sposoby dostęp osób niepowołanych do naszych narzędzi płatniczych. Stosujmy dodatkową ochronę i blokady, a jeśli tylko stracimy je z oczu, natychmiast zablokujmy swoje konto, dzięki czemu utrudnimy działanie potencjalnemu złodziejowi.

Czujniki dymu – jak wybrać najlepsze urządzenie i ile to kosztuje

Wchodzimy w okres z charakterystycznym wzmożonym użytkowaniem prądu (świąteczne dekoracje świetlne, częste ładowanie telefonów czy innego sprzętu przenośnego celem uwiecznienia rodzinnie spędzanego czasu czy dodatkowe ogrzewanie), co może wywołać zwarcie w elektryce, a tym samym doprowadzić do pożaru. Stąd też warto, by także w mieszkaniach w bloku pojawił się przynajmniej jeden czujnik dymu. Jak wybrać najlepsze urządzenie i na jakie koszta powinniśmy się przygotować? (więcej…)

Czytanie – ta pasja wcale nie musi Cię dużo kosztować

Książki to niezwykle pożyteczne hobby. Rozwija inteligencję. Pozwala na twórczy relaks. Poszerza nasze horyzonty. Rozwija pasje i zainteresowania. Nie zawsze jednak możemy sobie pozwolić na jego pielęgnację. Na przeszkodzie stoją głównie pieniądze…Postaramy się Was przekonać, że czytanie wcale nie musi oznaczać ogołocenia naszego portfela.

Korzystaj z bibliotek

To najtańsza opcja, jaką ma do swojej dyspozycji każdy miłośnik książek. Tym bardziej, że w tego typu miejscach bez trudu można zdobyć – co prawda z kilkumiesięcznym opóźnieniem, ale za darmo – najnowsze tytuły.

Kupuj książki używane

Wbrew pozorom używane książki to nie tylko starsze wydania. To także książki dość nowe, których ktoś chce się pozbyć z różnych względów. Aby dotrzeć do sprzedawców nie musimy szukać antykwariatów. Wystarczy przejrzeć internet, a ogłoszenia czy z pewnością będzie w czym wybierać.

Wymieniaj się książkami

Jest to też jedna z dostępnych opcji dotyczących pozyskiwania książek, chociaż obarczona pewnym ryzykiem. Zwłaszcza, gdy dokonujesz wymian z osobami spoza Twojego miasta. Wtedy warto się zabezpieczyć, chociażby proponując opcję sprzedaży za pobraniem lub na koszt wysyłającego.

Szukaj promocji

I to nie tylko tych, które przygotowują co jakiś czas dla „moli książkowych” księgarnie. Szukaj stron wydawnictw. Tam bardzo często można znaleźć oferty związane z tzw. przedsprzedażą. Wtedy możesz liczyć na kilku – lub kilkunastoprocentowe zniżki. Podobne akcje organizują niekiedy sami pisarze. Dlatego dobrze jest śledzić ich profile na portalach społecznościowych.

Chcąc taniej kupować książki można sięgać po ich elektroniczne odpowiedniki.

Bierz udział w konkursach recenzenckich

Te najczęściej organizowane są na Instagramie. W zamian za zdeklarowanie się do umieszczenia recenzji danej książki w sieci można otrzymać swój własny egzemplarz. Podobne akcje organizowane są także na facebooku.

Wymieniaj niepotrzebne przedmioty na książki

Z pewnością w Twojej szafie lub na półkach zalegają niepotrzebne przedmioty. Możesz próbować je wymienić na książki. Taka wymiana sprawdzi się najlepiej w przypadku, gdy chcesz uzupełnić brakującą serię.

Załóż bloga z recenzjami

Koniecznie staraj się go wypromować w sieci i pozyskać odbiorców. Na początek zajmij się książkami, które dobrze Ci się czytało lub pozycjami ulubionych autorów. Będzie Ci łatwiej wdrożyć się w tą czynność. Z czasem być może uda Ci się zdobyć zaufanie autorów i wydawnictw, a może nawet zarabiać na swoich recenzjach.

Korzystaj z wyprzedaży lub likwidacji bibliotek/księgarni

Ostatnio tego typu akcję ogłosił Matras – jedna z bardziej rozpoznawalnych sieci księgarni w Polsce. Aby być na bieżąco z tego typu promocjami zapisz się na newsletter stron księgarni lub konkretnych wydawnictw.

Sięgaj po e-booki lub audio-booki.

Często tego typu odpowiedniki papierowych książek są nieco tańsze. Zaletą obu jest to, że nie zajmują w ogóle miejsca w biblioteczce. Możesz je też mieć ze sobą w każdym miejscu i sięgać w dowolnym czasie.

5 gadżetów, które pozwolą ci używać telefonu, kiedy jest zimno

Zima to dość niebezpieczna pora roku dla naszych smartfonów, co nie oznacza, że mamy zrezygnować z ich używania. Wystarczy jedynie sięgnąć po sprytne gadżety, które ułatwią ich obsługę, kiedy jest zimno. Oto kilka z nich. (więcej…)