Surowsze kary za niepłacenie alimentów

Do tej pory ojcowie, którzy unikali płacenia alimentów mimo iż zostali do tego zobowiązani nakazem sądowym, czuli się bezkarni. Trudniej było też wymusić na nich wypłatę zaległych środków. Pod koniec maja b.r. sąd postanowił utrudnić im życie, wprowadzając nowe przepisy. Zobacz, jak wyglądają surowsze kary za niepłacenie alimentów oraz kiedy można ich uniknąć.

Łatwiej o karanie zalegających alimenciarzy

Pod koniec maja weszła w życie nowa ustawa, według której zalegający z płatnościami alimenciarz, może zostać skazany na karę więzienia lub dozór w postaci specjalnej elektronicznej bransoletki, jeśli zostanie mu udowodniona 3-miesięczna zwłoka w płaceniu świadczenia.

Zapłać, bo pójdziesz do więzienia!

Do dwóch lat – właśnie tyle od maja tego roku wynosi kara więzienia dla zwlekających z płaceniem alimentów. Taką odsiadkę może zafundować sąd zalegającym przez okres co najmniej 3 miesięcy alimenciarzom. Przy czym, jeśli w sądzie zostanie udowodnione, iż dziecko żyje w nędzy przez niepłacenie alimentów, ojcu grożą dokładnie dwa lata odsiadki. W przeciwnym razie jest to 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Zamiast odsiadki, będziesz nosił elektroniczną bransoletkę…

Elektroniczna opaska zakładana na nogę skazanego za niepłacenie alimentów, to druga opcja kary, jaką może otrzymać zalegający alimenciarz. O takiej formie dozoru nad skazanym decyduje sąd. To także on ustala ścisły harmonogram dnia skazanego z uwzględnieniem godzin pracy i pełnienia innych obowiązków.

Są i dobre wiadomości…
Trzeba przyznać, że sytuacja nierzetelnych alimenciarzy nie wygląda kolorowo w świetle nowego prawa. Jednocześnie dla zalegających ze świadczeniami alimenciarzy istnieje i dobra wiadomość. Mogą oni uniknąć kary odsiadki w momencie, gdy dobrowolnie zgłoszą się do spłaty całej zaległej sumy. Musi to jednak nastąpić w okresie nie dłuższym niż 30 dni od przesłuchania w charakterze podejrzanego o niepłacenie alimentów.

***
Podsumowując – lepiej postarać się o zdobycie środków na zaległe alimenty, niż uciekać od swojego zobowiązania. Tym bardziej, że obecnie istnieje sporo pomocnych rozwiązań, jak chociażby pożyczki pozabankowe. Dzięki takiej opcji można nie tylko szybko uregulować swój dług, ale również udowodnić tym samym, że los porzuconych dzieci nie jest nam obcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *