Spontaniczne decyzje a budżet domowy

Spontaniczność – mile widziana cecha, ale … niekoniecznie w zarządzaniu finansami. Dlaczego i jaki wpływ mogą mieć podejmowane spontaniczne decyzje na nasz budżet domowy? i czy w ogóle warto tworzyć budżet domowy, skoro i tak większość naszych dochodów – jak nie wszystkie wydajemy na faktury i codzienne zakupy?

Po co nam budżet domowy?

calculator-428294_1920_jarmoluk

Naucz się zarządzać budżetem domowym, a być może wyjdziesz z długów szybciej, niż myślisz (jarmoluk_pixabay.com)

Budżet domowy – pojęcie dość popularne, ale nie do końca znane. Z jego definicji wynika, że jest to zestawienie przychodów i wydatków, tworzone na koniec każdego miesiąca. Składają się na niego przede wszystkim środki z naszej miesięcznej wypłaty, ale nie tylko. W zestawie nie powinno też zabraknąć wszelkiej dodatkowej gotówki. Teoretycznie tworzenie go, może wydawać się kompletną stratą czasu. Przecież i tak summa summarum wydajemy większość – jak nie całość – swoich przychodów na rachunki czy najpotrzebniejsze zakupy. Jeśli zostanie nam jakaś kwota, to i tak z góry mamy już przeznaczony dla niej cel. mimo to, warto stworzyć – chociaż raz tak na próbę – własny budżet domowy. Zalety poświęconego na jego zbudowanie czasu to wiele wymiernych korzyści. Budżet domowy pozwala nam na:

kontrolowanie przychodów i wydatków

– dzięki temu łatwiej będzie nam się zorientować, jak wygląda zależność między tym ile zarabiamy, a tym ile wydajemy;

znalezienie oszczędności

– co pozwoli nam zrozumieć, na co wydajemy niepotrzebnie więcej pieniędzy niż powinniśmy;

zaplanować większe wydatki

– dzięki czemu skuteczniej poznamy swoje potrzeby oraz nauczymy się rezygnować z tych niepotrzebnych;

zaplanować większe przychody

– co wskaże nam dodatkowo drogę do lub sposoby zwiększenia sumy budżetu domowego;

zaplanowanie wolnej sumy

– czyli ocenienie ile pieniędzy możemy odłożyć na tak zwaną „czarną godzinę”.

Jak zatem sami widzicie – zaplanowanie budżetu domowego, czyli właściwie rozpisanie ile wydajemy pieniędzy miesięcznie i na co, może dać nam obraz tego, czy potrafimy zarządzać własnymi finansami. Tego typu zestawienie, powinny stworzyć przede wszystkim osoby borykające się z problemem notorycznie świecącego pustkami portfela czy konta. Zestawienie to da im lepszy i pełniejszy obraz tego, gdzie „giną” ich pieniądze i dlaczego nie starcza im na bieżące wydatki.

Spontaniczność nie zawsze popłaca

coins-1015125_1920_stevepb

Naucz się mądrych wyborów, a Twój budżet domowy na pewno na tym nie ucierpi. (stevepb_pixabay.com)

…szczególnie, jeśli zdajesz sobie sprawę, że nie dysponujesz nadmiarem gotówki, a mimo to sięgasz po wypatrzoną okazję. Co prawda, w życiu nie chodzi jedynie o to, aby być więźniem swoich dochodów, ale mimo to powinieneś podchodzić do sprawy ponadplanowych wydatków jak najbardziej racjonalnie. W przeciwnym wypadku może zabraknąć Ci pieniędzy na ważną fakturę lub usługę, która nie powinna czekać. Ale… na to też istnieją pewne skuteczne rozwiązania. Na przykład takie, jak pożyczki pozabankowe – szybkie i proste w otrzymaniu. Jeśli dokładnie poszukasz, możesz natrafić dodatkowo na ofertę typu pożyczka za darmo (i wtedy oddasz dokładnie tyle ile pożyczyłeś). Tak jest na przykład w Vivus.

Podsumowując: gdy Twój budżet domowy ledwo się dopina, staraj się nie żyć ponad stan. Nie oznacza to jednak pełnej rezygnacji ze wszystkich przyjemności. Zawsze też możesz posiłkować się dodatkowymi środkami, które chociaż trzeba będzie je zwrócić, pozwolą Ci uniknąć poważniejszych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *