Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Marzy Ci się urlop, który spowoduje, że po powrocie będziesz tryskać dobrą energią? Możesz sobie wybrać dogodny termin? To dlaczego nie siedzisz w sieci przeszukując interesujące Cię oferty? Najczęściej powodem rezygnacji z wymarzonych wakacyjnych planów są finanse, a ściślej mówiąc ich brak. Podpowiadamy, jak wybrnąć z kłopotu.

Krok pierwszy – dokonaj kalkulacji wydatków

Zanim zaczniesz szukać środków na wymarzony urlop dokładnie ustal ile będzie Cię to kosztowało. Pod uwagę weź nie tylko koszta związane z zakupem biletów czy opłatą za hotel. Inne ważne wydatki to również te związane z: ubezpieczeniem na czas podróży, zakupem potrzebnego wyposażenia (np. kremy, leki, apteczka czy sprzęt, który uprzyjemni Ci wypoczynek, a którego nie chcesz wypożyczać na miejscu), opłatami za korzystanie z bankomatu (dotyczy to wyjazdów zagranicznych i krajów, gdzie obowiązuje obca waluta) oraz dostępem do wybranych atrakcji turystycznych (to istotne zwłaszcza, gdy jedziemy sami a nie z biurem podróży).

Krok drugi – zacznij działać

Chociaż pozornie do wakacji zostało jeszcze trochę czasu, to warto już dziś podjąć działania czy kroki w celu zebrania wystarczającej kwoty. Oto kilka pomysłów:

  • Pożyczka

…najlepiej krótkoterminowa i zakładająca jednorazową spłatę. Zaciągając ją zadbaj, by termin spłaty pokrył się z Twoją wypłatą. Wtedy nie będziesz mieć problemów ze spłatą. Unikaj jednak pożyczek z odroczonym terminem spłaty, bo łatwo wtedy wpaść w pułapkę swobodnego wydawania pieniędzy, których … może nam zabraknąć w kluczowym momencie spłaty.

  • Praca tymczasowa

Najkorzystniejsza opcja to zatrudnienie z tygodniowymi (a nawet dziennymi) wypłatami. Ofert szukaj w sieci lub za pomocą aplikacji na telefon. Zastanów się również czy nie posiadasz umiejętności, które mogą przynieść Ci zysk – rękodzieło, pyszne wypieki, korepetycje, tłumaczenia, wykonywanie tekstów na zlecenia itp. itd..

  • Oszczędzanie

Postaraj się co tydzień odkładać określoną sumę. Jeśli boisz się, że nie dasz rady „zatrzymać” przy sobie gromadzonych w ten sposób środków, to załóż konto oszczędnościowe.

  • Wyprzedaż garażowa

Przejrzyj szafę, półki i szuflady, a także kosmetyczkę czy … kosz z zabawkami swojego dziecka lub psimi akcesoriami. Sprawdź, czy nie ma wśród nich rzeczy, które są ci zbędne, lub z którymi rozstanie nie będzie dla Ciebie zbyt trudne. W ostateczności możesz wstawić je do lombardu, ale nie licz na zbyt udany „interes”, bo instytucja ta zawsze odlicza prowizję dla siebie za pośrednictwo.

  • Szukaj szczęścia w konkursach / loteriach

W ten sposób również możesz zdobyć pieniądze na wymarzone wakacje, choć w tym wypadku musisz liczyć jedynie na łut szczęścia. Nie zakładaj jednak z góry przegranej, ale i nie traktuj tego sposobu, jako najważniejszego.

  • Wyznacz sobie kieszonkowe

Brzmi może dość absurdalnie, ale pozwala na zasilenie „wakacyjnego konta”. Niech to będzie nawet niewysoka czy wręcz symboliczna kwota, ale regularnie wypłacana. Na przykład w ramach nagrody za realizację jakiegoś postanowienia.

  • Ogranicz niepotrzebne wydatki

Nawet jeśli właśnie wyszła najnowsza powieść Twojego ukochanego autora lub płyta ulubionego piosenkarza, nie oznacza to, że musisz ją mieć natychmiast. Możesz się zapoznać z ich zawartością po powrocie, a odłożoną równowartość potraktować, jak inwestycję w swój urlop. Tak samo możesz zrobić odliczając pieniądze, jakie wydajesz na papierosy czy inne używki w ciągu miesiąca / tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *