Przygotuj się do Świąt bez stresu

Święta za pasem. Czas rozpocząć solidne przygotowania. Zazwyczaj towarzyszy im spora dawka nerwów oraz stresu. Niektórym wydaje się to zupełnie niemożliwym, aby przygotowania przebiegły spokojnie. podpowiadamy, jak tego dokonać i udowadniamy, że to jak najbardziej możliwe 🙂

Zrób listę czynności

Z planem działania, zawsze łatwiej jest zrealizować jakikolwiek cel. To samo dotyczy przygotowań świątecznych. Dlatego właśnie wszelkie przygotowania najlepiej zacząć od stworzenia listy czynności, które musisz wykonać w tym kierunku.  Na pierwszym miejscu powinny znaleźć się porządki. Postaraj się, aby każdy członek rodziny mógł Ci w nich pomóc. Jeśli jednak zostajesz z tym sam/sama to podziel sobie to zajęcie na kilka dni. Jednego będzie Ci o wiele trudniej, a pamiętaj, że warto też chwilę odpocząć. Porządki zacznij od kątów, szafek i zakamarków. Drugiego dnia umyj okna oraz glazurę. Na koniec zostaw podłogę – ona i tak będzie wymagała powtórnego oczyszczenia. Na drugim zakupy, a na trzecim dekoracje.

Porządki – nie koniecznie samodzielne

Postaraj się, aby każdy członek rodziny mógł Ci w nich pomóc. Jeśli jednak zostajesz z tym sam/sama to podziel sobie to zajęcie na kilka dni. Jednego będzie Ci o wiele trudniej, a pamiętaj, że warto też chwilę odpocząć. Porządki zacznij od kątów, szafek i zakamarków. Drugiego dnia umyj okna oraz glazurę. Na koniec zostaw podłogę – ona i tak będzie wymagała powtórnego oczyszczenia. Możesz również wynająć firmę sprzątającą. Pamiętaj jednak, by kierować się nie tyle zniżkami czy atrakcyjnym cennikiem, ile przede wszystkim doświadczeniem oraz preferencjami.

Zakupy kontrolowane

Zakupy także wykonaj z listą produktów. Wcześniej zweryfikuj jednak liczbę potraw do takiej, którą jesteście realnie zjeść. Niech znajdą się na niej tylko dania najbardziej lubiane przez domowników oraz gości. Na końcu zastanów się, co kupić i komu. nie szalej jednak z jakością i klasą podarków. Nawet te tańsze, ale naprawdę wymarzone i potrzebne lub pokrywające się z zainteresowaniami bliskich będą o wiele cenniejsze niż te markowe i modne.

Dekoracje – skromnie, ale z pomysłem

Jeśli chodzi o dekoracje – zacznij od choinki, bo ona zawsze zabiera najwięcej czasu. Później możesz jeszcze rozmieścić jakieś akcenty świąteczne na regale, kominku czy drzwiach. Zawsze będzie wtedy o wiele sympatyczniej i bardziej klimatycznie. Nie przesadzaj jednak z ilością ozdób. Staraj się też trzymać jednej tematyki czy kolorystyki. Jeśli w domu są dzieci – poproś je o pomoc. Dzieci jak mało, kto znają się na dekoracjach świątecznych, łącznie z samym ich przygotowaniem czy doborem.

 Pamiętaj o relaksie !

Chwila wytchnienia jest ważna i bardzo przydatna. Dzięki temu przywitasz swoich gości w lepszym humorze, a dodatkowo nabierzesz sił, by wszystkiemu podołać. Najlepiej zrób wtedy coś, co dostarczy Ci relaksu, ale i będzie źródłem energii oraz radości. Kochasz sport? Podaruj sobie dłuższy trening. Uwielbiasz czytać, relaksujesz się przy muzyce czy filmie? Śmiało zarezerwuj sobie wieczór z książką / filmem/ muzyką. Zrób to na dzień przed Wigilią. W dniu Wigilii podaruj sobie koniecznie odprężającą czynność – idź na masaż, do sauny i poproś o towarzystwo kogoś, z kim zawsze świetnie się bawisz. Możesz też przygotować sobie kąpiel z olejkami.

*źródło zdjęcia_PublicDomainPictures (pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *