Przegląd zniżek i ulg dla studentów 2018/2019

W ten poniedziałek naukę rozpoczęli uczniowie szkół podstawowych i średnich, a już za trzy tygodnie w salach wykładowych pojawią się studenci. To z myślą o nich przygotowaliśmy przegląd kilku ciekawych zniżek i ulg, jakie im przysługują. Wystarczy, by mieli przy sobie ważną (czyli podstemplowaną) legitymację.

Czy warto korzystać ze studenckich zniżek?

Oczywiście, że tak. Przede wszystkim dlatego, aby zaoszczędzić parę groszy. Wiadomym jest przecież, że studencki budżet nigdy nie jest zbyt wysoki. Po drugie takie zniżki powodują, że można odwiedzić wiele miejsc – w tym także te, zaliczane w poczet atrakcji turystycznych – i zdobyć nowe ciekawe doświadczenia. Zniżki czy ulgi studenckie pozwalają też na korzystanie z rozrywek kulturalnych czy rekreacyjnych. Dzięki czemu nawet ten, kto nie przepada za typowymi głośnymi imprezami, nie będzie się nudził w czasie wolnym od zajęć. No i wreszcie takie zniżki powodują, że studenci mogą czuć się … na swój sposób wyróżnieni.

TOP 3 ulg dla studentów

Ulgi i zniżki dla studentów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to takie, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Druga to ulgi służące rozrywce – w końcu studia to nie tylko nauka (a dla niektórych również praca). Oto te – naszym zdaniem – najbardziej uniwersalne i przydatne:

  1. Ulgi na przejazdy

Dotyczą one zarówno komunikacji miejskiej, jak i transportu lokalnego. W pierwszym przypadku (czyli MPK) przysługują dwa typy zniżek:

  • 50% na bilety dla dla studentów i słuchaczy studiów doktoranckich wyższych uczelni oraz młodzież do 26 roku życia uczęszczająca do szkół zagranicznych (tu potrzebna jest międzynarodowa legitymacja studencka czyli ISIC);
  • 75% w ramach Karty Dużej Rodziny (tak jest m.in. w Łodzi) na podstawie biletu specjalnego (przysługuje ona osobom do 25 roku życia).

W przypadku podróży PKP studentom przysługuje 51% zniżki na bilety. Dodatkowo studenci, którzy wykupią swoje bilety – w tym także okresowe – podróżując z Intercity mogą liczyć na dodatkowe rabaty. Służy temu m.in. opcja Wcześniej Taniej (zniżki wahają się od 10 – 30%).

2. Zniżki na bilety do: kina, teatru, galerii, muzeów, parków rozrywki oraz na koncerty

Są one co prawda niezbyt wysokie, ale zawsze sprawią, że w portfelu zostanie kilka złotych więcej. Zresztą warto przy kasie zapytać o to, czy nie przysługuje studencki rabat (obowiązkowo trzeba mieć przy sobie wtedy ważną legitymację). Bywa, że niektóre placówki w określone dni wpuszczają studentów całkiem za darmo – robią tak nie tylko muzea, ale także niektóre kluby.

3. Obniżki w niektórych lokalach gastronomicznych

Studenci też mogą smacznie zjeść i niedrogo. Pomocne okazuje się być tu m.in. Student Menu, które oferuje sieć Restauracji Sphinx. Warto też zainteresować się promocjami happy hours, które przygotowały z myślą o studenckich cieńszych portfelach – poza restauracjami – także niektóre puby i kluby. Wystarczy przy wejściu pokazać legitymację, a zniżka zostanie automatycznie naliczona.

Nasza lista to tylko przykład tego, jak większość instytucji dba o i rozumie potrzeby studenckie. Pamiętaj, że wiele zniżek może Ci przysługiwać również ze względu na przynależność do określonej placówki. Takich informacji o firmach czy instytucjach partnerskich szukaj w dziekanacie lub na stronie uczelni. Możesz też zawsze popytać znajomych bądź kogoś z roku wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *