Prywatne ubezpieczenia zdrowotne – tak czy nie?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne cieszą się rosnącą popularnością. Dowiedz się czy to dobra inwestycja oraz jakie możliwości Ci daje ten rodzaj polisy.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

To pakiet usług medycznych, który stanowi uzupełnienie podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego świadczonego z ramienia NFZ. Jego zakres określa ściśle ubezpieczyciel, także on decyduje o wysokości miesięcznych opłat. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie takiej prywatnej polisy zdrowotnej musisz pamiętać, że nie zastępuje ono w najmniejszym stopniu ubezpieczenia udzielanego z ramienia NFZ. Oznacza to:

  • po pierwsze – że nie możesz czuć się zwolniony z płacenia obowiązkowych składek;
  • po drugie – nawet w sytuacji zagrożenia życia i tak w pierwszej kolejności otrzymasz pomoc medyczną świadczoną w ramach publicznej służby zdrowia.

Jakie korzyści daje prywatna polisa zdrowotna?

Skoro i tak trzeba opłacać podstawowe składki, to po co jeszcze generować dodatkowe koszta? Sprawa jest prosta. Przede wszystkim prywatna polisa zapewnia Ci większy komfort w czasie choroby. Dotyczy to m.in. pobytu w szpitalu o wyższym standardzie. Po drugie dzięki jej wykupieniu otrzymujesz łatwiejszy dostęp do specjalistów – bez długich okresów oczekiwania na przyjęcie. Nie musisz też posiadać skierowania. Wystarczy, że zadzwonisz i umówisz wizytę. Po trzecie – prywatne ubezpieczenie zdrowotne pozwala również na zwrot kosztów leczenia. To bardzo przydatna opcja, która sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie wydatki tego typu pochłaniają większą część domowego budżetu.

Aby móc jednak skorzystać z tych wszystkich możliwości najpierw należy upewnić się, jaki jest dokładnie zakres interesującej nas polisy. Pamiętajmy, że pakiety medyczne, które wykupujemy dotyczą zazwyczaj jednej lub kilku usług. Są też dostępne ubezpieczenia, które dotyczą tylko konkretnego rodzaju schorzenia. Najlepiej więc wybierać zawsze polisę zapewniającą kompleksowe usługi medyczne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje większą gwarancję dostępu do najnowocześniejszego sprzętu medycznego i bardziej profesjonalnych usług medycznych.

Czy warto wykupić taką polisę?

Jak najbardziej tak. Życie bywa nieprzewidywalne. Może zdarzyć się tak, że ktoś z naszych bliskich (lub my sami) będzie wymagał długiego czy też kosztownego leczenia. Warto mieć wtedy łatwy dostęp do szerszych możliwości pomocy medycznej, a ubezpieczenie prywatne nam je zagwarantuje.

*
Zanim zdecydujesz się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego – dokładnie sprawdź jego zakres. Upewnij się również czy możesz dodatkowo ubezpieczyć swojego partnera bądź kogoś z najbliższej rodziny. Dowiedz się także czy Twój pracodawca nie otrzymał takiej oferty od ubezpieczyciela. Wtedy to nie Ty będziesz pokrywał jego wysokość – a Twoja firma. Pamiętaj – zdrowie mamy tylko jedno i gdy zacznie się sypać, warto wykorzystać wszystkie dostępne środki i możliwości, by sobie pomóc.

**zdjęcie w tekście: Photo by Daniel Frank from Pexels https://www.pexels.com/photo/care-chair-clean-clinic-305567/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *