Prowizje za wypłaty z bankomatu za granicą

Lipiec – sierpień to te miesiące, które najczęściej przeznaczamy na swoje wakacje. Wtedy też często wyjeżdżamy za granicę. Nie zawsze zabieramy ze sobą gotówkę i korzystamy wtedy z tamtejszych bankomatów. Czy i ile może nas kosztować taka usługa?

Różnice w kosztach są spore

Źródło: flickr.com

Najczęściej banki pobierają opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą. Kwota taka bywa naliczana w jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to – naliczony procent od wypłacanej kwoty. Drugi to opłata stała. Zanim, więc udamy się na nasze wakacje zagraniczne, dowiedzmy się wszystkiego na ten temat. Tym bardziej, że różnice w kosztach są spore. Dla porównania: opłata w Inteligo zaczyna się od 10zł, w Pekao – od 4,5zł, zaś w Banku BPH kwota ta rozpoczyna się od 12zł. Absolutnym rekordzistą w tej kwestii jest Getin Bank, gdzie za wypłacenie kwoty równej 500zł klient musi zapłacić 23zł. Są to kwoty dotyczące procentu pobieranego od każdej wypłacanej sumy. Banki takie jak Merutim, Euro Bank czy Credit Agricole ustanowiły jedną stałą opłatę – bez względu na wypłacaną sumę. W tym przypadku prowizja waha się od 5-8zł. Istnieją również banki, które nie pobierają żadnych opłat za tę usługę. Należą do nich: Alior Bank, Nordea Bank oraz Deutsche Bank.

Ukryte koszta

Niektóre banki doliczają również tzw. spread walutowy. Jest to różnica pomiędzy ceną kupna a sprzedaży danej waluty. Średnio wynosi ona kilka procent, ale nie jest jawna. Wypłacając, więc pieniądze za granicą, możemy być mocno zdziwieni ile pieniędzy zostało nam na koncie.

Jak zatem widzimy, niektóre banki – nawet nasz okres wakacyjny – wykorzystują do zarobku. Aby nie spotkało nas po powrocie nieprzyjemne zaskoczenie sprawdźmy dokładnie, jakie są kwoty prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *