Problemy ze spłatą kredytu w terminie? 3 sposoby na ich uniknięcie

Biorąc kredyt nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak potoczy się nasza sytuacja zawodowa, co może utrudnić nam terminowe spłacanie rat. Dzisiaj podpowiemy, czy to w ogóle możliwe i w jaki sposób uniknąć tego typu kłopotów.

Dość powszechny problem
Przede wszystkim, musimy sobie uświadomić, że problem ze spłatą kredytu w terminie ma dość powszechny charakter. Oznacza to, iż każdemu może się on przytrafić i nie jest tylko przypadłością osób, które nie przemyślały dokładniej decyzji o zaciągnięciu zobowiązania. Powszechność kłopotów ze spłatą pożyczki w terminie, ma związek z niezbyt stabilną sytuacją na rynku pracy, która stanowi sporą niewiadomą. Nawet posiadacze własnego dobrze prosperującego biznesu nie są wolni od zagrożenia pojawienia się kryzysu. Jednak w momencie, kiedy wszystko idzie po naszej myśli i możemy pozwolić sobie na kredyt, rzadko piszemy „czarne scenariusze” dotyczące domniemanych kłopotów ze spłatą rat.

Lepiej „dmuchać na zimne”

Problem ze spłatą kredytu może spaść na nas znienacka. Lepiej się do niego przygotować.

Kompletne nieprzygotowanie do problemów z kredytem to najczęstszy problem wielu kredytobiorców – także i tych, którzy poświęcili sporo czasu na dokonanie właściwego wyboru swojego kredytodawcy. Lepiej więc jeszcze zawczasu postarać się o zabezpieczenie na wypadek pojawienia się takiego problemu. Oto trzy skuteczne sposoby, jak tego dokonać:

Metoda nr 1 – Oszczędności

Do załatania „kredytowej dziury” można wykorzystać odkładane na inny cel oszczędności. Co prawda pożegnamy się wtedy z realizacją planów lub mogą one zejść na dalszy plan, ale spłata raty kredytu w terminie, jest naprawdę sprawą pierwszej wagi. Wszystko inne powinno zaczekać na bardziej dogodny moment.

Metoda nr 2 – Zaufany przyjaciel

Chociaż w społecznym pojęciu utarło się przekonanie, że kredyt to wstydliwy problem i nie wolno się z nim obnosić, to my zdecydowanie nie polecamy wcielania go w życie. Lepiej o swoim zobowiązaniu powiedzieć komuś z najbardziej zaufanego kręgu, aby w razie nagłych problemów ten mógł nam pomóc czy to finansowo, czy też w inny sposób – np. pomagając w znalezieniu dodatkowego zatrudnienia.

Metoda nr 3 – Wcześniejsza spłata kredytu

Ta metoda jest również dość dobrym sposobem na uniknięcie nieprzewidywalnych problemów ze spłatą kredytu. Zwłaszcza, gdy w najbliższej perspektywie mamy nieoczekiwany spory przypływ gotówki. Musimy tylko najpierw dowiedzieć się czy istnieje taka możliwość i jakimi jest obwarowana paragrafami.

Gdy tylko pojawi się problem z terminową spłatą, umów się ze swoim kredytodawcą na rozmowę i wspólnie poszukajcie rozwiązania.

***
Jeśli mimo wszystko metody te nie są dla nas żadnym wyjściem, a problemy zaczynają się pojawiać, nie uciekajmy od nich. Już przy pierwszym spóźnieniu lub jego nieuchronnej wizji należy skontaktować się ze swoim kredytodawcą. On z pewnością podpowie, co można zrobić w takiej sytuacji. Druga dostępna możliwość – zwłaszcza w przypadku chwilówki, to przedłużenie okresu umowy. Co prawda jest to związane z dodatkowymi kosztami, ale ułatwi uniknięcie poważniejszych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *