Pożyczka bez prowizji – co musisz o niej wiedzieć?

Firmy udzielające pożyczek zmuszone są walczyć o zainteresowanie klienta przygotowując dla nich coraz to nowsze oferty. Jedną z nich, która na pierwszy rzut oka wygląda całkiem zachęcająco jest pożyczka bez prowizji. Przyjrzyjmy się bliżej temu produktowi.

Co to jest prowizja od pożyczki?

Zanim powiemy czym charakteryzuje się pożyczka bez prowizji wyjaśnijmy czym w ogóle jest prowizja. Pojęcie to oznacza opłatę pobieraną przez pożyczkodawcę przy wypłacaniu kredytu. Wymienia się kilka rodzajów takich prowizji. Są to wszelkie koszta związane z:

  • obsługą pożyczki;
  • wcześniejszą jej spłatą;
  • rozpatrzeniem wniosku o pożyczkę;
  • ubezpieczeniem pożyczki;
  • niedotrzymaniem terminów zawartych w umowie pożyczki.

Co oznacza oferta pożyczki bez prowizji?

Pożyczka bez prowizji to oferta, która brzmi niezwykle kusząco. Jednak zazwyczaj jej brak oznacza rekompensatę w postaci wyższych kosztów całego zobowiązania. Należą do nich: wyższa marża (chociaż w tej kwestii pożyczkobiorcy są ograniczeni 10% nominalnym oprocentowaniem), obowiązkowe ubezpieczenie, opłata przygotowawcza. Jeśli naszym pożyczkodawcą jest bank, może on wymagać od nas dodatkowo założenia konta osobistego lub też zaoferować kartę kredytową. Jeśli spełnimy te warunki, wówczas możemy liczyć na pewne „rabaty”.

Czy taka pożyczka się opłaca?

Mimo, że oferta o jakiej mowa w pierwszej chwili prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, powinniśmy dobrze się jej przyjrzeć. Sama symulacja wysokości naszego zobowiązania może okazać się tutaj zbyt mało dokładna. Aby uznać czy interesująca nas oferta jest faktycznie opłacalna powinniśmy sprawdzić, jaka będzie jej kwota razem ze wszystkimi tymi dodatkowymi kosztami. Następnie musimy porównać uzyskaną sumę z tą, jaka odpowiada wysokości pożyczki z prowizją. Niekiedy okazuje się, że druga opcja jest o wiele bardziej przyjazna dla nas.

Jak można zaciągnąć taką pożyczkę?

Wszystko zależy od tego kogo wybieramy na naszego pożyczkodawcę. Jeśli będzie to bank, wówczas możemy zaciągnąć kredyt bez prowizji drogą elektroniczną, bądź też udać się do oddziału, a tam przy pomocy doradcy jeszcze raz przeanalizować wszystkie koszta związane z interesującym nas kredytem. Gdy wolimy wziąć pożyczkę pozabankową mamy do swojej dyspozycji bardzo wygodny instrument, jakim jest internet. Dodatkowy plus drugiego rozwiązania to ograniczenie formalności do absolutnego minimum. Warto podkreślić przy tym, że nasza pożyczka bez prowizji nie jest obwarowana celem, ale możemy spotkać się z kwotą maksymalną, co bywa pewnym ograniczeniem.

Reasumując – pożyczka bez naliczonej prowizji może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Musimy być jednocześnie przygotowani na to, że pożyczkodawca będzie chciał sobie w jakiś sposób zrekompensować jej brak. Dlatego nie podejmujmy decyzji o zaciągnięciu zobowiązania bez poznania wszystkich tzw. kosztów dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *