Poradnik kredytobiorcy – Co to jest karencja w spłacie kredytu?

Zaciągając kredyt – zwłaszcza długoterminowy – nie zawsze jesteśmy przygotowani na nagłe kłopoty z płynnością finansową. W efekcie pojawiają się przerwy w spłacie, co skutkuje potężniejszymi problemami. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy pozostawieni wtedy samym sobie. Na pomoc przychodzi bank z narzędziem, jakim jest karencja w spłacie kredytu. Co to dokładnie jest? Kto i kiedy może użyć tego rozwiązania? Czy jest ono opłacalne?

Karencja w spłacie kredytu – co oznacza to pojęcie?

Zazwyczaj, gdy decydujemy się na zaciągnięcie długoterminowego kredytu trudno nam przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądała nasza sytuacja materialna za kilka lat. Możemy jedynie mieć nadzieję, że nie ulegnie ona pogorszeniu. Jednak życie potrafi pisać nieprzewidywalne scenariusze i nawet ci z nas, którzy do tej pory świetnie radzili sobie ze swoim zobowiązaniem, mogą stanąć przed dylematem: skąd wziąć środki na dalszą spłatę. Z pewnością nie warto pakować się wówczas w kolejny kredyt czy chwilówkę, bo chociaż ich warunki bywają bardzo atrakcyjne, to tylko pogarszają naszą sytuację. W zamian warto się zainteresować takimi dostępnymi narzędziami, jak chociażby karencja w spłacie kredytu. Co to takiego? Jest to zawieszanie konieczności spłaty części kapitałowej raty kredytu w określonym czasie. To – ile dokładnie będzie trwała – zależy od banku, który dokładnie przeanalizuje naszą sytuację na podstawie złożonego przez nas wniosku. Przyjmuje się jednak, że okres karencji może wynosić od miesiąca do kilku miesięcy w ciągu roku. Musimy jednak pamiętać, że przez cały czas jej trwania jesteśmy zobowiązani do spłacania odsetek.

Karencja kredytowa – korzyści i minusy

Karencja kredytowa to narzędzie ogólnodostępne. Sięgając po nie możemy sporo zyskać. Oto lista najważniejszych korzyści:

  • mniejsze ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużeniową;
  • sposób na uniknięcie działań windykacyjnych – z wpisaniem na listę dłużników włącznie;
  • przez okres karencji płaci się niższe raty – w ten sposób możemy odczuć wyraźną ulgę w finansach domowych.

Niestety karencja kredytowa jak każde inne narzędzie czy rozwiązanie posiada też swoje minusy. Przede wszystkim musimy pamiętać, że po zakończeniu karencji nasza rata kredytu – wzrośnie. Trzeba więc być przygotowanym na kolejne obciążenie budżetu domowego. Po drugie bank naliczy nam też dodatkową opłatę za odroczenie spłaty zobowiązania. To z kolei oznacza kolejne dodatkowe koszta.

Mimo, iż karencja w spłacie kredytu nie jest wolna od wad, to przez pewien czas pozwala odzyskać kontrolę nad finansami. W ten sposób możemy ustrzec się też przed niebezpieczeństwem spirali zadłużeniowej. Czas karencji możemy wykorzystać również na znalezienie sposobu zdobycia płynności finansowej – może dodatkowa praca lub sprzedaż cenniejszych przedmiotów? Składając wniosek o jej przyznanie musimy być przygotowani na odmowę banku. Aby uniknąć rozczarowania dobrze jest wcześniej poczytać na stronie kredytodawcy czy istnieje taka opcja i jakie warunki powinniśmy spełniać. Zawsze pozostają nam jeszcze tzw. wakacje kredytowe (ale o nich opowiemy już niebawem).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *