Płaca minimalna w 2017 roku – najważniejsze zmiany

Tak zwana płaca minimalna to najniższa kwota wynagrodzenia, jaką pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia zatrudnionemu pracownikowi. Sprawdź, czy Twoja pensja jest odpowiednio wysoka.

Najważniejsze zmiany dotyczące płacy minimalnej
Zmiany dotyczące płacy minimalnej obowiązują od stycznia bieżącego roku. Dotyczą one między innymi następujących zagadnień:

Kwota wynagrodzenia

Najniższa płaca minimalna w bieżącym roku – zgodnie z nowymi ustaleniami – powinna wynosić 2000zł brutto. Oznacza to, że gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę najniższa kwota, jaka ci przysługuje (na rękę) wynosi ok. 1459zł. Jeśli pracujesz na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, wówczas najniższa obowiązująca Twojego pracodawcę stawka wynosi 13zł brutto. W przypadku, gdy Twój pracodawca nie spełnia tych warunków, możesz zgłosić skargę do PIP (Państwowa Inspekcja Pracy). Wtedy grozi mu kara grzywny w kwocie od 1tys-30tys złotych.

Staż pracy

Na zmianie wysokości wynagrodzenia minimalnego, najwięcej zarobią osoby, które pracują nie dłużej niż rok. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, będzie im przysługiwała pensja równa wysokości co najmniej 100% płacy minimalnej.

Dodatek za nocną zmianę

Na nowych przepisach zyskają też pracujący w nocy czyli w godzinach 22-7. Według nowych przepisów otrzymają oni o 2,3-2,5zł więcej za każdą przepracowaną godzinę.

Podwyżki tak, ale nie dla każdego

Podwyżki związane z płacą minimalną nie dotyczą jednak wszystkich. Nowe zasady nie obowiązują w przypadku:

  • osób samozatrudnionych, które zatrudniają chociażby jednego pracownika lub z ich usług korzysta tylko jeden i ten sam zleceniobiorca;
  • osób zakładających działalność gospodarczą i rejestrujących firmę poza granicami Polski.

***
Chociaż teoretycznie powinniśmy się cieszyć z podwyżek, które gwarantuje rząd, nie wszyscy podzielają ten entuzjazm. Niektórzy specjaliści twierdzą, że podnoszenie płacy minimalnej może się odbić niekorzystnie na tych pracodawcach pozbawionych płynności finansowej i kapitałowej. W związku z czym zwiększa się ryzyko poszerzenia tzw. szarej strefy.

Źródła: regiopraca.pl; bankier.pl;
grafika: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *