Oszczędzanie – czy to się naprawdę opłaca?

Łatwo zadać sobie takie pytanie w czasach, gdy bieżące wydatki oraz miesięczne rachunki bardzo regularnie idą w górę. Przez to nasz budżet maleje, a oszczędzanie dodatkowo może go uszczuplić. My jednak znaleźliśmy kilka dobrych powodów i okoliczności, które jasno dowodzą, że oszczędzanie nadal jest korzystne.

Dlaczego nie lubimy oszczędzać?

Dla wielu oszczędzanie oznacza przykry obowiązek, przymus czy kolejną formę wyrzeczeń, a na to nie brzmi zbyt zachęcająco. Nie lubimy też oszczędzać, bo uważamy, że w ten sposób uszczuplamy swój – często i tak trudny do dopięcia – budżet. Jeszcze inni postrzegają oszczędzanie, jako synonim ubóstwa czy nieradzenia sobie finansowo.

Mocne strony oszczędzania

A gdyby tak spojrzeć na oszczędzanie z perspektywy korzyści, jakie przynosi i uznać je nie za obowiązek, a efektywną formę inwestycji? Zatem spójrzmy na zalety oszczędzania:

budujemy swoją niezależność finansową

Gdy mamy odłożoną określoną sumę pieniędzy, zawsze możemy się nią posiłkować w trudniejszych momentach, to z kolei zwalnia nas z przymusu „siedzenia komuś w kieszeni”. Jednym słowem zyskujemy niezależność finansową.

możemy spełnić swoje marzenia

Często jedynym powodem, dla którego realizacja swojego celu czy marzenia staje się nierealna, są pieniądze czy raczej ich brak. Zabranie potrzebnej kwoty z budżetu domowego, może oznaczać wtedy spore kłopoty. Woląc tego uniknąć, rezygnujemy ze swojego marzenia. Mając wolne środki z oszczędzania – nie musimy rezygnować z przyjemności, jaką daje możliwość zrealizowania swoich długo odkładanych potrzeb.

inwestujemy w siebie

Nie ma nic bardziej korzystnego, niż inwestycja w samego siebie. Co to oznacza? Pieniądze z oszczędzania możemy na przykład wykorzystać zapisując się na interesujący nas wykład, kurs czy warsztaty tematyczne. Poszerzając swoje horyzonty, doskonaląc posiadany warsztat czy też zdobywając zupełnie nowe umiejętności rozwijamy się. Możemy też w ten sposób znaleźć dodatkową pracę lub nawet zmienić obecną – poprawiając jednocześnie swoją sytuację finansową i … po raz kolejny zdobywając niezależność w kwestiach materialnych.

zabezpieczamy swoją starość

Oszczędzanie to także świetny sposób na stworzenie sobie zabezpieczenia na stare lata. Tym bardziej, że statystyki dotyczące wzrostu emerytur i rent nie nastrajają zbyt optymistycznie. Lepiej więc samemu zgromadzić środki, które zapewnią spokojną starość, niż martwić się o swój los. Więcej na temat oszczędzania na emeryturę na: https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/jak-oszczedzac-na-emeryture/

***
Pamiętajmy, że oszczędzając ułatwiamy życie nie tylko sobie, ale również naszym najbliższym. Nasze oszczędności mogą w ostateczności posłużyć na pomoc komuś bliskiemu. Można je też przekazać w formie testamentu.

*grafika: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *