Ogród zimowy – czy warto go wystawić i ile to kosztuje?

Dla jednych to spełnienie marzeń o małym prywatnym raju, w którym można odpoczywać, pracować, tworzyć. Dla innych – zwykła fanaberia bogaczy. Dzisiaj kilka słów o tym, jakie funkcje może pełnić przydomowy ogród zimowy oraz skąd pozyskać fundusze na jego zbudowanie.

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to dodatkowa całkowicie przeszklona przestrzeń, którą możemy zagospodarować w dowolny sposób.

Mówiąc najprościej to duże przeszklone pomieszczenie, stanowiące swoiste przedłużenie domu mieszkalnego. Podstawę jego konstrukcji stanowi drewniany, aluminiowy, stalowy lub wykonany z płyt PCV szkielet. Wyróżnia się dwa rodzaje ogrodów zimowych:

  • zimny – tańszy w budowie i używany jedynie sezonowo – w czasie ciepłych dni można w nim znaleźć schronienie przed deszczem czy piekącym słońcem; panująca w nim niska temperatura sprzyja przechowywaniu roślin tarasowych (balkonowych) i domowych w okresie spoczynku;
  • ciepły – dość kosztowny, gdyż wymaga założenia ogrzewania oraz ochrony przed nadmiarem promieni słonecznych (rolety, żaluzje); ze względu na komfortowe warunki jakie oferuje – funkcjonuje on, jako obiekt całoroczny – jest budowany znacznie częściej.

Jakie funkcje może pełnić?

Nasza oranżeria może posłużyć na przykład, jako miejsce do pracy.

Autorka tego krótkiego PORADNIKA na temat zakładania ogrodu zimowego, podpowiada, że możemy go wykorzystać chociażby do stworzenia własnej przestrzeni potrzebnej do pracy twórczej. Ale to nie jedyny sposób, w jaki można wykorzystać nasz ogród. Doskonale nadaje się on na przykład na przydomową strefę rekreacyjną. Wystarczy, że wstawimy do niego kilka prostych urządzeń do ćwiczeń. Miejsce to, dzięki przeszkleniu pozwala też na bardzo bliskie obcowanie z naturą bez względu na porę roku. W ten sposób może on posłużyć, jako kącik relaksacyjny. Można go też potraktować, jako punkt obserwacyjny zmieniającego się nieba. Poza tym ogrzewany ogród zimowy to idealne miejsce do uprawiania i hodowania roślin tropikalnych lub szklarniowych. Niektórzy właściciele traktują go, jako salon, kuchnię czy jadalnię. Budują go również, aby doświetlić najbliżej niego położone pomieszczenia. To także sposób na powiększenie metrażu domu. Ponadto pełni on często funkcję dekoracyjną.

Korzyści z posiadania ogrodu zimowego

Obiektowi, o jakim mówimy przypisuje się też wiele praktycznych zalet. Doskonale izoluje on przed hałasem tłumiąc go. Zimą sprawia, że w całym budynku jest o wiele cieplej. Specjaliści podkreślają również fakt, iż przyczynia się on do obniżenia kosztów związanych z ocieplaniem domu.

Ile to kosztuje?

Niestety budowa naszego dodatkowego lokum, oznacza spore wydatki. Na ich całokształt wpływają:

  • rodzaj materiałów, jakie wykorzystamy;
  • typ ogrzewania, na który się zdecydujemy;
  • metrażu;
  • sposób, w jaki będziemy z niego korzystać;
  • wyposażenie ogrodu.

Średnio trzeba liczyć, że budowa ogrodu zimowego może wahać się w granicy 15-100.000zł.

Skąd wziąć środki na zbudowanie ogrodu zimowego?

Jeśli podjęliśmy już decyzję o stworzeniu naszego małego prywatnego raju, a brakuje nam funduszy, zawsze możemy skorzystać z szybkiego zastrzyku gotówki. Mamy tu na myśli pożyczki pozabankowe. Udziela ich m.in. firma VIVUS, a warunki, jakie musimy spełnić, jako pożyczkobiorcy są wyjątkowo proste. Chociaż suma pierwszej pożyczki nie pozwoli na całkowite sfinansowanie inwestycji, to z pewnością pomoże w zebraniu niezbędnych funduszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *