Obligacje skarbowe – tak czy nie?

Jakie znacie skuteczne sposoby na efektywne oszczędzanie? Wpłacacie na konto z korzystnym oprocentowaniem, trzymacie w przysłowiowej skarpecie czy inwestujecie? Ja namówię Was dzisiaj do tego ostatniego sposobu czyli do ulokowania swoich środków w tzw. obligacjach skarbowych.

Na czym to polega?

Obligacje skarbowe to świetna alternatywa dla lokat, które są o wiele mniej opłacalne, gdyż ich oprocentowanie jest dość niskie. Czym właściwie są owe obligacje? To nic innego, jak papiery wartościowe, które nabywamy od Skarbu Państwa na określony czas. Po jego upływie, państwo oddaje nam zainwestowane środki powiększone o sumę odsetek. Do naszego wyboru są obligacje 2-, 3-, 4- i 10-letnie. Oznacza to w praktyce, że na zyski z wykupionych papierów musimy poczekać odpowiednio: 2, 3, 4 lub 10 lat. Oprocentowanie obligacji może być stał – w przypadku obligacji dwuletnich lub zmienne – co dotyczy obligacji 3-,4- oraz10-letnich.

Czy to się opłaca?

Jak twierdzą specjaliści – zyski, jakie otrzymamy inwestując w obligacje, mogą być nawet dwukrotnie większe, niż w przypadku spożytkowania tych samych środków w postaci lokat. Po drugie – obligacje skarbowe to 100% gwarancja tego zysku, gdyż ich wykup całym własnym majątkiem gwarantuje sam Skarb Państwa. Nie istnieje więc zagrożenie utraty zainwestowanych środków. Po trzecie – zakup obligacji jest prosty i nie wymaga od nas zbytniego zaangażowania. W obecnej chwili można je nabyć zarówno drogą on-line, jak i telefonicznie – czyli bez wychodzenia z domu. Inne metody zakupu obligacji to: Oddziały PKO Banku Polskiego, Punkty Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP lub zawarcie umowy cywilno-prawnej.

Pozostałe korzyści z posiadania obligacji prezentują się następująco:

  • jasne, przejrzyste zasady;
  • brak dodatkowych kosztów, jak: opłata rejestracyjna, prowizja czy inne;
  • nie trzeba zakładać osobnego konta;
  • możliwość zerwania umowy w dowolnym momencie – nie traci przy tym tak dużych pieniędzy, jak w przypadku lokat; potrącana jest jedynie niewielka prowizja: obligacje 2-, 3-, 4-letnie to koszt 1zł; obligacje 10-letnie to kwota 2zł;
  • premie dla dotychczasowych nabywców – oznacza to, że osoby, które zdecydują się na wymianę posiadanych obligacji na nowe, zostaną nagrodzone dodatkowym zyskiem.

Jakie wady posiadają obligacje?

Jak zatem widzimy obligacje skarbowe to narzędzia, którym przypisany jest spory pakiet zalet. Czy wobec powyższego, oznacza to, iż produkt ten wolny jest od wad? Właściwie można tak powiedzieć, gdyż ryzyko utraty zainwestowanych środków równe jest praktycznie „0”, a zyski wyglądają naprawdę obiecująco. Wyjątkiem mogą okazać się jednak obligacje 2-letnie ze stałym oprocentowaniem. Wzrost inflacji może w tym wypadku przynieść bardzo skromne zyski.

***
Reasumując – jeśli macie wolne środki (wystarczy zaledwie 100zł) i szukacie sposobu na ich pomożenie, zaznajomcie się z ofertą obligacji skarbowych. Powiększycie w ten sposób swoje dochody, bez “zamrażania” sporych pieniędzy – to po pierwsze. Po drugie – zyskacie gwarancję zysku.

*źródło grafiki: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *