Nowe prawo dla firm pożyczkowych

Z dniem 11 marca b.r. w życie weszło nowe prawo dla firm pożyczkowych. Nowe zasady mają na celu ochronę pożyczkodawców oraz ukrócenie niektórych mało uczciwych praktyk.

Wciąż uwielbiamy żyć na kredyt

My Polacy już tak mamy, że lubimy pożyczać – chciałoby się rzec. Tym bardziej, że potok ofert pożyczkowych zalewa nas zewsząd. Niektórym z nich naprawdę ciężko się oprzeć, szczególnie, że w perspektywie mamy okres urlopowy, a to właśnie pożyczki na wakacje biją zawsze swoje rekordy. Podobnie jak te brane w okresie przedświątecznym. Problem w tym, że ilość branych przez nas kredytów nie jest adekwatna do liczby spłacanych zobowiązań. Wynika to często z mało stabilnej sytuacji na rynku pracy. Dlatego zaciągając jakąkolwiek pożyczkę dobrze jest zastanowić się kilka razy, czy na pewno nie istnieje inne rozwiązanie. W ostateczności lepiej też wziąć mniejszą kwotę, ale mieć pewność, że będziemy mogli ją bez problemu zwrócić.

Skąd w Polakach zamiłowanie do pożyczek

piggy-bank-1001599_640_fstraub812
Oszczędzanie jest wciąż mało popularne wśród Polaków. (pixabay.com_fstraub812)

Dlaczego właściwie tak bardzo lubimy pożyczać, chociaż nie zawsze nasze decyzje są do końca przemyślane w tej kwestii? Po pierwsze może to wynikać z nieumiejętności, ale i niechęci do oszczędzania. Po drugie na nasze decyzje kredytowe wpływa niekiedy także magia chwytów marketingowych, które przekonują nas, że taka druga okazja się nigdy nie pojawi i będziemy stratni, jeśli właśnie teraz z niej nie skorzystamy. Po trzecie wielu z nas ma dość odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Wystarczy smutna rzeczywistość pt. „od pierwszego do pierwszego”. Nie bez znaczenia są też liczne zalety samych pożyczek. Są one:

  • elastyczne,
  • szybkie,
  • wygodne,
  • bez kłopotliwych rat.

Po co nowe przepisy?

keyboard-453795_640_blickpixel
Nowe przepisy w prawie pożyczkowym mają uchronić klientów przez nieuczciwymi anonimowymi oszustami (blickpixel_pixabay.com)

Skoro, zatem tak bardzo lubimy i cenimy sobie pożyczki pozabankowe, to skąd potrzeba zmiany dotychczasowych przepisów? Otóż na rynku tego typu produktów, co jakiś czas pojawiają się osoby i instytucje, które żerując na desperacji i niewiedzy kredytobiorców perfidnie ich oszukują. Stosują przy tym wiele nieetycznych metod. Jedną z nich stanowią holendernie wysokie odsetki. Tylko w zeszłym roku do UOiK wpłynęło 34 wnioski i skargi dotyczące nieprawidłowości, jakich dopuściły się wobec swoich klientów firmy pożyczkowe. Urząd Ochrony Konsumentów dostrzegł ten problem i postanowił coś z nim zrobić. Stąd też nowe przepisy, które mają na celu ukrócenie tych procederów. Nowe zasady mają na celu przede wszystkim:

  • ochronę klientów przed nieuczciwymi kredytodawcami,
  • obniżenie kosztów pożyczek,
  • gwarancję zwrotu poniesionych przez konsumenta kosztów w wypadku niewypłacenia kredytu.

Co wnosi nowe prawo dla firm pożyczkowych?

Nowe prawo mówi, że osoby, które zawierają umowy kredytowe z dniem 11 marca włącznie, otrzymują gwarancję maksymalnej wysokości kosztów odsetek równej 25% całkowitej kwoty kredytu oraz 30% kwoty zmiennej. Ponadto kredytobiorcy przysługuje zwrot poniesionych kosztów (opłat) w wypadku, gdyby pożyczka nie została wypłacona.

Bez względu jednak na to, czy prawo będzie po stronie kredytobiorcy, ten powinien zachować maksymalną czujność. Nie ulegać pokusie szybkiej realizacji swoich marzeń – skoro tyle czasu nie doczekały się realizacji, to tydzień dłużej nie zrobi im żadnej różnicy. W chwili, gdy jednak pożyczka okaże się koniecznością, powinni wcześniej porównać kilka różnych ofert i wybrać tą, którą najmniej dotkliwie odczuje ich portfel.

*zdj.główne:pixabay.com_PeteLinforth

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *