Nie będzie dopłat do kredytów MdM?

W tegorocznym budżecie przeznaczono pulę 200 mln zł na dopłaty do kredytów w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (w skrócie MdM). Po analizie sytuacji finansowej, okazuje się, że pula dopłat na ten rok, już się wyczerpała… Od grudnia wiele banków nie będzie już przyjmowało wniosków na kredyty w ramach MdM na ten rok, a tylko na lata następne.

Według definicji Mieszkanie dla Młodych to rządowy program wsparcia osób w wieku do 35 lat w nabyciu mieszkania. Jest to forma zapomogi finansowej, za którą stoją: Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIiR) oraz instytucje kredytujące w tym przede wszystkim banki. O dofinansowanie mają prawo ubiegać się zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne, a także samotnie wychowujące dzieci. Warunek jaki muszą spełnić, to wykazać, że wcześniej nie posiadały żadnej nieruchomości mieszkalnej.

autor: kredyt hipoteczny (flickr.com)

autor: kredyt hipoteczny (flickr.com)

Instytucje kredytujące ten projekt, otrzymują zawsze określoną pulę pieniędzy, którą mogą wykorzystać zgodnie z jej przeznaczeniem. Jednakże w tym roku sytuacja diametralnie się zmieniła i osoby, które chcą ubiegać się o taką pomoc finansową jeszcze w tym roku, mogą napotkać pewne trudności. Jakie? Otóż jak wynika z wypowiedzi osób zajmujących się tym programem dofinansowującym zainteresowanie nim było tak duże, że w obecnej chwili wiele banków jest zmuszonych zaprzestania przyjmowania wniosków na ten rok. Wśród placówek, które podjęły taką decyzję znalazły się: Alior Bank, Eurobank, PKO BP. Decyzji nie podjęły jeszcze: BGŻ, Deutsche Bank i Getin Noble Bank . Z kolei Bank Zachodni WBK planuje zupełne wycofanie się z tego typu dofinansowania.
Banki tłumaczą swoją decyzję nie tylko brakiem funduszy, ale przede wszystkim brakiem realnych szans na uruchomienie środków w odpowiednim terminie. Osoby, które składają taki wniosek nie mogą czekać na środki zbyt długo, a banki nie gwarantują na obecną chwilę, że środki przyznane w ramach tego kredytu, dotrą na czas.

*źródło inspiracji: polskieradio.pl

Zobacz również: luxmaniak.pl/najlepsze-inwestycje-mieszkania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *