Naucz dziecko szacunku do pieniędzy

Jako kochający rodzice, dziadkowie, ciocie czy wujkowie lubicie rozpieszczać nieletnie pociechy. Najłatwiej zrobić to, dając im drobne sumy pieniędzy. Niestety nie zawsze jest to mądre postępowanie. Powiem Wam, jak nauczyć dziecko szacunku do pieniędzy.

Jak nie nauczysz dziecka szacunku do pieniędzy?

Z pewnością kiepską opcją jest nagradzanie dziecięcych sukcesów przy pomocy pieniędzy. Dzieci wcale nie uczą się w ten sposób, że „ciężka praca popłaca”. Wprost przeciwnie. Zaczynają postrzegać pieniądz, jako narzędzie manipulacji. To bardzo zły wzorzec. Dawanie pieniędzy na dodatkowe wydatki, gdy skończy się miesięczne kieszonkowe. W ten sposób dziecko dostaje sygnał, że nie musi oszczędzać ani szanować pieniędzy, bo zawsze je dostanie na swoje potrzeby. Wręczanie pieniędzy, jako formy przekupstwa. To najgorszy z możliwych scenariuszy, bo uczy, że za pieniądze można kupić absolutnie wszystko – także wartości…

Uczymy dziecko szanować pieniądze

W tym celu warto wykorzystać następujące metody:

Ucz dziecko gospodarowania jego własnymi pieniędzmi

Jeśli pociecha otrzymuje kieszonkowe, to poinformuj przy tym, że ta kwota jest dla niego do dyspozycji przez cały tydzień czy miesiąc. Zaznacz, że jeśli skończą mu się pieniądze, nie będzie mógł liczyć na Twoje/Wasze wsparcie. Poproście też dyskretnie resztę rodziny, by nie dawała mu dodatkowych pieniędzy, jeśli będzie o nie sam prosił.

Rozmawiaj o oszczędzaniu

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, czym jest oszczędzanie. Jakie są jego zalety i dobre strony. Pomóż też planować własne cele, na które będzie co miesiąc odkładało drobną kwotę ze swojego kieszonkowego lub pieniążków, które dostanie dodatkowo.

Pokazuj, jak mądrze robić zakupy

Zaproś dziecko do zrobienia wspólnej listy zakupów. Niech znajdą się na niej również te produkty i rzeczy, których ono potrzebuje. Zaznacz jednak, że macie do dyspozycji odpowiednią kwotę i nie wolno Wam jej przekroczyć ani o grosz. Wyjaśnij, dlaczego to takie ważne, aby nie wydać wszystkich wolnych pieniędzy.

Zapoznaj się również z artykułem: “Ile dać dziecku by nie zbankrutować

Nie wymuszaj na nim decyzji finansowych

Nie instruuj dziecka, co ma zrobić na przykład z pieniędzmi otrzymanymi przez nie w ramach prezentu. Powiedz, że to jego pieniądze i może je wydać na co tylko chce. Być może wtedy zapyta Cię o radę. Wtedy możesz coś zasugerować, ale zawsze zostaw mu ostateczną decyzję.

Ucząc dziecko szacunku do pieniądza, warto też porozmawiać o tym, jaką rolę odgrywają pieniądze. Musisz jednak pamiętać, że sama rozmowa – bez konkretnego przykładu da niewiele. To Ty dajesz wzorce postępowania. Ucz więc rozwagi finansowej już od najmłodszych lat, a z pewnością Twoja pociecha szybko zrozumie, jak ważne są pieniądze. Dąż też do tego, aby pokazywać, że nawet niewielkie kwoty mają spore znaczenie, bo można je odkładać i w rezultacie uzbierać sporą kwotę 🙂 Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *