Nasze pociechy kontra pieniądze

Światem, w którym funkcjonują również nasze pociechy rządzi pieniądz. Już kilkulatki doskonale wiedzą co znaczy pojęcie “biedny”, a z jakimi przywilejami łączy się określenie “bogaty”. Rzadko jednak interesują się tym, skąd tak naprawdę biorą się pieniądze na ich potrzeby, szczególnie na potrzebę bycia postrzeganym, jako “bogaty”. Czy zatem z dziećmi należy rozmawiać o pieniądzach? A jeśli tak, to w jaki sposób i kiedy jest ten właściwy moment, w którym taka dyskusja ma sens?

Im wcześniej tym lepiej

Z dziećmi jak najbardziej należy rozmawiać o pieniądzach i to już od ich najmłodszych lat, uświadamiając im dwie zasadnicze sprawy. Po pierwsze: pieniądze nie biorą się z bankomatu czy portfela. Niektórym dzieciom może się tak wydawać, szczególnie gdy są częstymi świadkami pobierania pieniędzy przez rodzica. Pociechom należy uzmysłowić, że pieniądze trzeba najpierw zarobić i nie należy wydawać od razu całej kwoty, jaka nam pozostała po opłaceniu ważnych rachunków. Po drugie: pieniędzy nie należy wydawać lekką ręką, nawet gdy ma się ich dużo. Zanim je wydamy na określoną, pozornie bardzo atrakcyjną rzecz, najlepiej pomyśleć nad faktyczną potrzebą jej posiadania. Nie sztuką jest wyrzucić pieniądze w błoto, nawet gdy ma się ich dużo. Prawdziwa sztuka to mądre wydawanie zarobionych pieniędzy. Po trzecie: pieniądze warto oszczędzać. Ten wątek należy wprowadzić w sytuacji, gdy dziecko zaczyna otrzymywać kieszonkowe lub określone sumy w ramach prezentów. W tym wypadku należy wyjaśnić, że dobrą praktyką jest odkładanie określonej sumy pieniędzy do skarbonki, aby móc je wydać na nieprzewidzianą okoliczność, jak chociażby nowe buty, spodnie, gra czy ciekawy gadżet. Łatwiej będzie wówczas poprosić rodziców o brakującą, niż o całą sumę potrzebną na zakup wybranej rzeczy.

Reasumując, dzieci należy jak najwcześniej zapoznać z tematyką pieniędzy – ich zarabiania, oszczędzania, pożyczania czy wydawania. Im wcześniej to zrobimy, tym większa szansa, że nasza pociecha będzie w przyszłości bardziej zaradna finansowo, a gdy stanie przed koniecznością zaciągnięcia pożyczki już jako osoba dorosła, zrobi to rozsądnie i bezpiecznie.

** zdjęcie główne: sharpemtbr_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *