Najczęstsze błędy kredytobiorców

Informacje o rosnącym ogólnym zadłużeniu Polaków wciąż są dość niepokojące. Winą za ten stan rzeczy często obarcza się rosnącymi kosztami życia, jak i podatkami. Jednakże za wieloma problemami ze spłatą pożyczek stoją zupełnie inne czynniki. Jakie?

Błędne podejście do kwestii pożyczki

To jedna z głównych przyczyn problemów, jakie można sobie przysporzyć zaciągając kredyt. I nie ma przy tym znaczenia, czy jest to kredyt bankowy czy zwyczajna chwilówka. Mechanizm błędnego definiowania pożyczki jest taki sam i bazuje nie tyle na niewiedzy, ile na zbyt lekkim traktowaniu pieniędzy w ogóle. Wielu z nas postrzega możliwość zaciągnięcia kredytu, jako dobrą okazję do spełnienia bieżących zachcianek. Inni z kolei widzą w pożyczce środek, który chwilowo zapobiegnie ich problemom finansowym. Jeszcze inni traktują kredyty, jako niewyczerpane źródło dodatkowych pieniędzy – dotyczy to posiadaczy kart kredytowych. Wszystkie te podejścia mogą zakończyć się problemem ze spłatą zobowiązania w terminie.

Zbyt pochopna decyzja o zaciągnięciu kredytu

Jest to kolejny przykład kardynalnego błędu, jaki popełnia wielu kredytobiorców. Chodzi tu głównie o sytuacje, w których bez dłuższego zastanowienia i żadnych porównań, decyzja pada na pierwszą ofertę, jaka rzuciła nam się w oczy lub do której, nas zwyczajnie zachęcono. Przed wyborem pożyczkodawcy czy banku warto sprawdzić ile wynosi całkowity koszt pożyczki wraz z prowizjami, marżą i innymi opłatami.

Podpisanie umowy kredytowej powinna poprzedzić dokładna analiza przynajmniej kilku różnych ofert.

Brak dodatkowych środków na spłatę

To także błąd, jakiego dopuszcza się wiele osób, które zaciągają kredyt. Nie dopuszczają one w ten sposób do siebie myśli, że ich stabilna i dobra sytuacja zawodowa, może ulec nagłemu pogorszeniu. To oznacza z kolei brak środków na kolejne raty, co może zaowocować powstaniem sporego zadłużenia.

Niewłaściwe wykorzystanie pozyskanych środków

Często bywa tak, że kredytobiorcy wypłacają całą kwotę pożyczki, ale z niej nie korzystają w sposób, jaki sobie wcześniej zaplanowali. Środki zaczynają wydawać na zupełnie inne cele – często nawet na bieżące wydatki. W efekcie „pożyczkowy budżet” szybko się skurczy, a oni pozostają wreszcie z ciągle niezrealizowanym celem oraz zobowiązaniem, które trzeba oddać w terminie…

***
Jak zatem widzimy zaciągnięcie kredytu to tylko z pozoru prosta czynność. Nie wystarczy bowiem jedynie wybrać sprawdzonego kredytodawcy. Musimy najpierw właściwie ocenić swoje możliwości spłaty rat na wypadek utraty pracy. Po drugie powinniśmy sztywno trzymać się celu, na który bierzemy pożyczkę. I wreszcie po trzecie musimy sobie uzmysłowić, że pożyczka to zobowiązanie, które często wiąże nas wieloletnią umową z daną instytucją. Gdy pominiemy któryś z tych elementów, możemy liczyć się z tym, że w przyszłości poszerzymy listę zadłużonych Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *