Na emeryturze nie musi być nudno – zniżki dla seniora

Przejście na emeryturę wcale nie musi oznaczać bezproduktywnego spędzania czasu. Seniorzy mają do swojej dyspozycji szereg udogodnień, które mogą sprawić, że bez trudu wypełnią swój czas wolny. Wśród nich na plan pierwszy wysuwają się zniżki dla seniora. Poznaj te, które mogą uprzyjemnić Ci czas.

Zniżki w komunikacji miejskiej

Dzięki temu senior może na przykład przejechać się do oddalonego parku czy odwiedzić swoich znajomych lub rodzinę. Jednym słowem wyjść z domu i cieszyć się wolnym czasem poza nim. Zniżki w komunikacji miejskiej zależą ściśle od zarządu miasta. Wszędzie natomiast funkcjonuje jedna i ta sama ulga – osoby od 70 r.ż. mogą podróżować całkowicie za darmo.

Ulgi na bilety na pociąg czy samolot

W ten sposób seniorzy mogą również zaplanować sobie dłuższy wyjazd czy urlop spędzając czas na zwiedzaniu. Ulgi zależą od przewoźnika i wahają się w granicy 30 – 70% zniżki.

Tańsze wejścia do obiektów kulturalnych czy rekreacyjnych

Dzięki temu większość kin, muzeów czy basenów stoi przed seniorami otworem. Niejednokrotnie zniżki takie obejmują też osobę czy osoby towarzyszące seniorowi, więc warto się nimi zainteresować.

Ulga nat wyrobienie paszportu

Seniorzy płacą za wystawienie tego dokumentu 70zł a nie, jak to jest zwyczajowo ok. 140zł.

Zwolnienie z opłat za posiadanie psa

Pies to najlepszy kompan starszej osoby, który jednocześnie zmusza ją do zażycia chociaż minimalnej ilości ruchu. Posiadając psiaka senior ma też szansę na nawiązywanie nowych kontaktów, co często owocuje …umawianiem się na dłuższe wspólne spacery. W wielu miastach posiadanie czworonoga jest obciążone specjalnym podatkiem – o jego wysokości również decyduje zarząd miasta. Jednak seniorzy nie muszą uiszczać tej kwoty. Oszczędzone w ten sposób pieniądze mogą posłużyć chociażby na ochronne szczepienia lub każdą inną formę opieki nad czworonogiem.

Ulgowe lub całkowicie darmowe programy rekreacyjne i kulturalne

Coraz więcej miast wychodzi naprzeciw potrzebom naszego szybko starzejącego się społeczeństwa. Są to ciekawe inicjatywy w formie darmowych lub symbolicznie płatnych programów dających seniorom możliwość atrakcyjnego zagospodarowania czasu wolnego. Należą do nich warsztaty tematyczne, pokazy filmowe, zajęcia sportowe i rehabilitacyjne. Do wzięcia w nich udziału upoważniają specjalne karty seniora.

Przywileje w ramach Ogólnopolskiej Karty Seniora

Może się o nią starać każdy, kto ukończył 60 rok życia. Najłatwiej otrzymać je biorą udział w zajęciach uniwersytetu trzeciego wieku, klubach seniora czy specjalnych wydarzeniach dedykowanych właśnie osobom starszym. Karta pozwala otrzymać specjalne zniżki na wybrane produkty oraz usługi. Firmy, które stały się partnerami tego programu to m.in. ośrodki medyczne, obiekty kulturalne, ośrodki rehabilitacyjne, a także uzdrowiska czy salony odnowy biologicznej.

Podobnych ulg jest oczywiście znacznie więcej. My wskazaliśmy te, które umożliwiają aktywne spędzanie czasu wolnego na emeryturze. Są one jednocześnie dowodem na to, że życie po 60-tce wcale nie musi być nudne i nieciekawe, a wprost przeciwnie – może być bardzo barwne, a plan dnia zapełniony. Zachęcamy do korzystania i zainteresowania się nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *