Lokata – czy to się opłaca?

Banki oferują swoim klientom oprócz – bardzo ostatnio modnych – kredytów, całą gamę innych ciekawych produktów. Wśród nich znajdują się między innymi lokaty czyli prosty sposób na pomnożenie swoich środków. Aby jednak móc mówić o zysku z lokaty, musimy najpierw zaangażować w nią swoje pieniądze. Czy zatem takie narzędzie ma sens i czy się opłaca?

Nie tak dawno pisałem o tym, że Polacy zdecydowanie bardziej wolą wydawać pieniądze, bądź je pożyczać niż oszczędzać. Lokaty zaś to narzędzia do … oszczędzania.

Tadeusz (fotoomnia.pl)

Tadeusz (fotoomnia.pl)

Dodatkowo wymagają one zaangażowania własnych środków. Czy zatem w takim układzie lokata ma w ogóle prawo bytu? Oczywiście, że tak. Lista zalet, jaka wiąże się z tego typu zaangażowaniem środków jest spora. Pod warunkiem oczywiście, że nie zainwestujemy w pierwszą lepszą ofertę, ponieważ … reklamuje ją na przykład jakiś znany – a do tego jeszcze bardzo lubiany przez nas – aktor czy celebryta. Rozsądnie wybrana lokata oznacza przede wszystkim zysk i to w niezbyt długim czasie. Po drugie o tym ile na niej zarobimy, decydujemy tak na dobrą sprawę sami biorąc pod lupę oprocentowanie, jakie ją charakteryzuje. Po trzecie zakładając lokatę nie zawsze musimy otwierać nowe konto, co oznacza też pewną niezależność. I po czwarte – zgromadzone na lokacie środki są dużo bardziej bezpieczne, niż trzymane w banku czy w ostateczności w domu.

A jak wybrać najlepszą lokatę?
Po pierwsze: warto sięgnąć po narzędzie, jakim jest porównywarka lokat. Po drugie: musimy zastanowić się czy nie tylko nasza obecna, ale i najbliższa sytuacja finansowa pozwala rzeczywiście na zamrożenie danej kwoty. Po trzecie dobrze jest sprawdzić dokładnie, jakie warunki obejmuje nasza umowa. Na przykład czy możliwe jest wycofanie środków w dowolnym momencie, bez narażania się na straty finansowe lub czy lokata jest odnawialna i na jakich warunkach to odnowienie następuje.

Ranking lokat na styczeń 2015 r.: http://ranking-lokat.kontomierz.pl/ranking-lokat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *