Lifestyle

Sposoby na sfinansowanie odświeżenia mieszkania. Pożyczka pozabankowa to najlepszy wybór!

Dom to miejsce, w którym odpoczywamy, często pracujemy, ale i czerpiemy siły na czekające nas wyzwania. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu pojawia się w nas myśl o odświeżeniu mieszkania. Co zrobić, gdy brakuje nam na to środków? Czy pożyczka pozabankowa to dobre rozwiązanie w takiej sytuacji? (więcej…)

Szybka gotówka na „dodatkowe” wakacje

Jesteś właśnie na etapie „zrzucania” zdjęć czy filmów z niedawnego urlopu do komputera. Z nostalgią wspominasz te dni i chwile, gdy rozkoszowałeś się wolnością i brakiem obowiązków. Otwierasz mejla, a tam … propozycja dwudniowej weekendowej wycieczki po wyspach greckich. Jednak stan finansów nie pozwala na wyjazd, a czasu na podjęcie decyzji niewiele. Zdradzamy przepis na szybki zastrzyk gotówki. (więcej…)

Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Jak długo trzeba czekać na dokument?

Mimo, iż do wielu krajów możemy wjechać posługując się jedynie własnym dowodem osobistym, to paszport wciąż jest tym dokumentem, który warto wyrobić i posiadać oraz zadbać o jego ważność. Przed wzmożonym okresem wyjazdów wakacyjnych, warto sprawdzić czy z naszym paszportem jest wszystko w porządku i czy nie trzeba przypadkiem wyrobić nowego. Podpowiadamy, ile może kosztować wyrobienie paszportu i z jak długim procesem trzeba się liczyć. (więcej…)

Jak bezpiecznie płacić za zakupy w Internecie?

Na zakupy przez internet decyduje się coraz więcej osób. W ten bardzo wygodny sposób kupujemy już nie tylko ubrania czy książki, ale również jedzenie, elementy wyposażenia domu czy biura, elektronikę i wiele innych. Sprawdź, czy wiesz, jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci. (więcej…)

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

Marzy Ci się urlop, który spowoduje, że po powrocie będziesz tryskać dobrą energią? Możesz sobie wybrać dogodny termin? To dlaczego nie siedzisz w sieci przeszukując interesujące Cię oferty? Najczęściej powodem rezygnacji z wymarzonych wakacyjnych planów są finanse, a ściślej mówiąc ich brak. Podpowiadamy, jak wybrnąć z kłopotu. (więcej…)

Ile kosztuje wyprawka dla niemowlaka?

Wyprawka dla niemowlaka to pierwsze poważne wydatki, jakie czekają przyszłych rodziców. Jej skompletowaniem powinniśmy zająć się jak najwcześniej, dzięki czemu będziemy mieć większą gwarancję, że naszej pociesze niczego nie zabraknie. Dziś poruszymy kwestię najważniejszych elementów takiej wyprawki, a także tego, ile to wszystko będzie kosztowało.

Od czego zacząć kompletowanie wyprawki dla niemowlaka?

Wyprawka dla niemowlaka zwiera sporo rzeczy. Są to akcesoria do pielęgnacji, karmienia, przewijania, ale i zapewnienia bezpieczeństwa naszej pociesze. Trudno jest spamiętać je wszystkie, zwłaszcza jeśli informacja o czekającym nas rodzicielstwie spada nagle i gdy jest to nasze pierwsze dziecko. Dlatego najlepiej jeśli przygotowania do zakupów zaczniemy od stworzenia listy artykułów, jakie będą potrzebne naszej pociesze. Drugi krok to postawienie sobie pytania o to, które z potrzebnych rzeczy mogą być używane. Jednocześnie dobrze jest zorientować się przy okazji, czy nie mamy w swoim najbliższym otoczeniu mam, które mogą nas wesprzeć już nieużywanymi, ale wciąż w dobrym stanie akcesoriami, jak na przykład przewijak bądź wanienka do kąpania.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla niemowlaka?

Na wyposażenie wyprawki dla niemowlaka składa się sporo akcesoriów. Dla lepszej orientacji podzieliliśmy je na kilka kategorii, jako wytyczne traktując najważniejsze czynności, jakie należy wykonać przy tak małym dziecku.

KARMIENIE

To najważniejsza, ale i najczęściej wykonywana czynność związana z opieką nad maluchem. Stąd też musimy „uzbroić się” w cały arsenał niezbędnych akcesoriów do karmienia. Są to przede wszystkim: butelki, smoczki, śliniaki. Warto też pomyśleć o zakupie tych akcesoriów, które ułatwią obsługę malca. Mowa tu o odciągaczach pokarmu (ręcznych lub elektronicznych) i pojemnikach do jego bezpiecznego przechowywania.
Średni koszt : ok. 500zł

KĄPIEL

Przy tej czynności najważniejsze akcesoria to: wanienka, która powoduje, że maluch się mniej boi oraz przewijak, ułatwiający czynności po wykąpaniu dziecka. Przydatne są tu także ręczniki (najlepiej bawełniane), no i oczywiście kosmetyki do kąpieli. Aby nieco odciążyć swój budżet warto szukać preparatów typu 2w1 lub wielofunkcyjnych.
Średni koszt: ok. 200-300zł .

OGÓLNA PIELĘGNACJA

Mamy tu na myśli wszystkie te czynności, które sprawiają, że najedzony i wykąpany maluch, będzie radosny i zdrowy. W tym celu potrzebne będą nam: pieluszki, nawilżane chusteczki, krem ochronny, preparaty nawilżające oraz ubranka. Najlepiej kompletować je stosownie do pory roku, w której będzie rodziło się maleństwo. Nie kupujmy nigdy odzieży dla niemowlaka na wyrost!
Średni koszt: ubranka ok. 600zł ; pozostałe akcesoria – ok. 300zł.

PODRÓŻOWANIE Z DZIECKIEM

Na liście najpotrzebniejszych rzeczy dla dziecka należy uwzględnić też to wszystko, co ułatwi podróżowanie z nim. Gdy posiadamy samochód pierwszeństwo należy do fotelika– dobieramy go do wzrostu i wagi dziecka. Jeśli nie jesteśmy mobilni potrzebny będzie nam wózek i wyposażenie do niego, czyli: folia przeciwdeszczowa; parasolka przeciwsłoneczna; moskitiera.
Średni koszt: ok. 3000-4000zł.

WSPARCIE ROZWOJU

Wyprawka dla niemowlaka nie będzie kompletna, jeśli nie uwzględnimy w niej również akcesoriów, które będą wspierały rozwój malca. Na liście muszą więc znaleźć się: zabawki zarówno tradycyjne, jak i interaktywne, gryzaki oraz grzechotki o różnym kształcie, kolorach i fakturze.
Średni koszt: od kilkuset złotych wzwyż.

Rodzaje umów o pracę i przywileje z tym związane

Praca w oparciu o podpisaną stosowną umowę między nami a naszym pracodawcą to doskonałe zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy mieli zostać oszukani. Jest to dokument, który informuje nas nie tylko o naszych obowiązkach. Znajdują się w nim także nasze przywileje. Jakie konkretnie, dowiedziecie się z tego artykułu.

Ogólny podział umów o pracę

Wyróżnia się dwa główne typy umów o pracę. Pierwsza z nich obejmuje umowy, których podstawę stanowi kodeks pracy. Ich treść wyznacza ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dział II – Umowa o pracę). Druga grupa to umowy zawierane na podstawie kodeksu cywilnego.

Szczegółowy podział umów o pracę

Do pierwszej kategorii umów o pracę (czyli zawieranych na podstawie Kodeksu Pracy) zaliczane są:

Umowa na okres próbny

Podpisywana jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Przywileje, jakie otrzymuje na jej podstawie pracownik to prawo do:

  • urlopu wypoczynkowego,
  • zwolnienia chorobowego.

Umowa na czas określony

Może być zawierana trzykrotnie z jedną i tą samą osobą na czas nie dłuższy niż 33 miesiące. Na jej podstawie pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego, a także możliwość skorzystania ze zwolnienia chorobowego. Pracownik ma też prawo do:

  • 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia – jeśli pracował krócej niż 3-mce;
  • 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia – gdy pracował nie dłużej niż 6 m-cy;
  • 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia – był zatrudniony co najmniej przez 3-lata.

Umowa na czas nieokreślony

To umowa bezterminowa. Na jej podstawie pracownik otrzymuje prawo do urlopu, a także pójścia na zwolnienie chorobowe.

Umowa na zastępstwo

Jest zawierana w sytuacji, gdy pracownik zatrudniony na stałe z jakiś przyczyn nie może przez dłuższy czas pełnić swoich obowiązków. Zatrudniony na zastępstwo ma prawo do: ubezpieczenia społecznego, bezpłatnej opieki medycznej oraz zwolnienia chorobowego.

Stosunek pracy na podstawie mianowania

Umowa podpisywana zazwyczaj na czas nieokreślony. Ustalenia w niej zawarte podlegają przepisom prawa administracyjnego oraz normom branżowym. Na jej podstawie pracownik ma prawo do dodatkowych świadczeń, takich jak dłuższy urlop oraz stały dodatek do miesięcznej wypłaty.

Stosunek pracy na podstawie powołania

Umowa podpisywana najczęściej na czas nieokreślony. Dotyczy funkcji sprawowanych w organach administracji państwowej. Na jej mocy pracownikowi przysługuje prawo do okresu wypowiedzenia z prawem do wynagrodzenia.

Stosunek pracy na podstawie wyboru

W ten sposób zatrudniane są osoby do pełnienia obowiązków, takich jak starostwo, burmistrzostwo czy wójtostwo. Pracownikowi przysługuje odprawa o ile w czasie pełnienia swojej funkcji nie korzystał z bezpłatnego urlopu.

Druga kategoria umów obejmuje następujące dokumenty:

Umowa zlecenie

Podpisywana jest w przypadku, gdy zleceniodawca powierza pracownikowi wykonanie określonej czynności prawnej. Na jej podstawie pracownik ma prawo do co najmniej 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Po drugie pracownik otrzymuje też prawo do urlopu wypoczynkowego.

Umowa o dzieło

Musi zawierać rodzaj dzieła, termin i sposób wykonania, a także wysokość wynagrodzenia. Na jej podstawie nie przysługuje pracownikowi ani prawo do odpłatnego urlopu, ani też zwolnienie chorobowe. Jednak istnieje opcja ustalenia tych kwestii osobiście z pracodawcą.

Umowa agencyjna

Na jej podstawie agentowi przysługuje prawo do tzw. świadczenia wyrównawczego. Jest to gratyfikacja finansowa, jaką może otrzymać agent już po zakończeniu pracy z zakładem ubezpieczeniowym. Jest ona wypłacana w sytuacji, gdy agent nowych klientów bądź też doprowadził do istotnego wzrostu obrotów towarzystwa, które wciąż czerpie korzyści z zawartych przez niego umów.

Najbiedniejsze i najbogatsze województwa w Polsce

Życie w poszczególnych regionach naszego kraju różni się pod wieloma względami. Jednym z najważniejszych determinantów jest poziom życia ich mieszkańców. Zobaczmy, na obszarze których województw sytuacja materialna jest najlepsza, a gdzie najgorsza i jakie czynniki o tym decydują. (więcej…)