Kto częściej bierze kredyty i na co?

Pożyczanie pieniędzy to dla niektórych bardzo niekomfortowa sytuacja. Inni zaś uważają tę formę pomocy finansowej, jako coś całkowicie normalnego. Których jednostek jest więcej? Na co najczęściej zaciągamy pożyczki?

Kim jest polski kredytobiorca?

Największą liczbę kredytobiorców stanowią obecnie młodzi ludzie, którzy dopiero weszli w świat samodzielnego życia i własnych decyzji – w tym właśnie tych dotyczących finansów. Są to przede wszystkim mieszkańcy dużych aglomeracji, gdzie życie niestety kosztuje. Dużo częściej decyzję o wzięciu kredytu bankowego, podejmują młodzi mężczyźni. Z kolei kobiety dominują jeśli chodzi o chwilówki oraz wszelkiego rodzaju pożyczki pozabankowe.

Na co najczęściej pożyczamy pieniądze?

Cele pożyczek są bardzo zróżnicowane. Młodzi mężczyźni przeznaczają środki pozyskane w ten sposób na zakup domu lub mieszkania. To także oni najczęściej są nabywcami kredytów hipotecznych. Taka sytuacja ma związek z przypisywaną panom rolą „głowy rodziny” i spoczywającym przez to na nich obowiązku zapewnienia jej bezpieczeństwa i poczucia stabilności. Panowie, którzy nie mają jeszcze własnej rodziny to z kolei posiadacze kredytów studenckich czyli pożyczek z przeznaczeniem na własną edukację. Często szukają oni też w ten sposób środków na założenie i rozkręcenie własnego biznesu. Zatem na co najczęściej pożyczają pieniądze panie? Polskie kredytobiorczynie sięgając po tego typu finansowe wsparcie, mają na względzie głównie realizację potrzeb swojej rodziny. Pozyskane w ten sposób środki wydają na edukację dzieci, wyjazdy wakacyjne całej rodziny, drobniejsze prace remontowe (także związane z odświeżeniem mieszkania). Często w ten sposób regulują zaległe oraz bieżące wydatki – głównie związane z opłatami za czynsz czy inne usługi.

Zarówno wśród młodych kobiet, jak i mężczyzn nie brakuje również osób, które bardzo chętnie sięgają po karty kredytowe – alternatywę dla pożyczki w tradycyjnej formie. Są to jednostki nie lubiące oszczędzać ani odmawiać sobie czegokolwiek oraz żyjące ponad stan.

Poza tym kredyty bierzemy najczęściej na zakup sprzętu RTV, samochodu, domu lub mieszkania. Na liście „kredytowych wydatków” znajdują się także: realizacja własnych pasji, rozwój swoich zainteresowań i hobby oraz prace remontowe.

Jednym słowem wszelkiego rodzaju kredyty cieszą się wciąż nieustającym zainteresowaniem. Wizja realizacji – niekiedy naprawdę długo odkładanych – potrzeb lub pozbycie się ciążących zaległości jest na tyle kusząca, że trudno się jej oprzeć. Należy jednak pamiętać, że takie zobowiązanie obarczone jest koniecznością jego zwrotu. Dlatego zanim złożysz wniosek o kredyt, zastanów się czy Cię na niego stać. Porównaj kilka różnych ofert. Zastanów się na spokojnie. Przekalkuluj i dopiero wtedy podejmij właściwą decyzję. W przeciwnym wypadku dołączysz do niechlubnej listy zadłużonych Polaków …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *