Kredyt kontra pożyczka

Kredyt – pożyczka to dwa zazwyczaj wymiennie stosowane pojęcia. Nie jest to jednak właściwa praktyka. Dlaczego? – ponieważ obydwa te instrumenty różnią się znacznie od siebie. Poznaj podstawowe różnice między kredytem a pożyczką.

Pożyczka – produkt nie tylko bankowy 

Pożyczka to narzędzie dość specyficzne o bardzo uniwersalnym charakterze i przeznaczeniu. Mogą ją nam udostępnić nie tylko banki. Pożyczki krótkoterminowe to specjalność firm pozabankowych – takich jak na przykład VIVUS. Inna ważna cecha pożyczki to wysokość kwot, o jakie można wnioskować. Dolna granica rozpoczyna się od kilkuset złotych, górna sięga kilku tysięcy. W przypadku VIVUS-a najniższa kwota to 100zł. Pożyczkę charakteryzują też bardzo elastyczne warunki jej przyznawania. Szczególnie, jeśli chodzi o pożyczki on-line. Aby ubiegać się o interesującą nas kwotę, nie musimy mieć tu stałego zatrudnienia, ani też przedstawiać zaświadczeń o zarobkach czy innych dokumentów. W razie problemów – na przykład złej historii kredytowej – kredytodawca może nam zaproponować na przykład niższą kwotę pożyczki. Niezmiernie ważną cechą pożyczki jest też krótki okres trwania umowy oraz elastyczność także w tej kwestii. Na przykład VIVUS umożliwia nam samodzielne wyznaczanie czasu, na jaki chcemy pożyczyć pieniądze. Waha się on od 1 do 30 dni. Firmy pożyczkowe nigdy nie pytają też o cel, na jaki chcemy przeznaczyć swoje środki.Untitled - 1

Kredyt – nie dla każdego

Jakimi cechami charakteryzuje się zaś kredyt? Po pierwsze – jest to narzędzie, którym operują jedynie banki. Po drugie – kredyt udzielany jest zawsze według tych samych, bardzo rygorystycznych zasad, od których nie ma odstępstw. Po trzecie – aby ubiegać się o kredyt musimy posiadać stałe zatrudnienie oraz przedstawić sporą ilość niezbędnych dokumentów. W przypadku złej historii kredytowej, możemy w ogóle zapomnieć o kredycie bankowym. Warto też podkreślić, że w przypadku kredytu obowiązuje dużo dłuższy okres spłaty. Poza tym w przypadku kredytu nie może być mowy o niskich kwotach. Najniższa suma, o jaką można się ubiegać to 1000złotych. I rzecz najważniejsza – banki bardzo często każą wskazać cel na jaki chcemy spożytkować przyznane nam pieniądze.

Jak zatem widzimy kredyt a pożyczka to dwa znacząco różniące się od siebie instrumenty. Warto o tym pamiętać, by móc określić siebie jako świadomego kredytobiorcę. Podobnie zresztą jak o tym, aby przed ostateczną decyzją porównać, co najmniej klika różnych ofert i wybrać najbardziej korzystną dla siebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *