Kredyt konsolidacyjny – tak czy nie?

Kredyt – narzędzie, które potrafi odmienić nasze życie na lepsze, barwniejsze czy spokojniejsze. Dzięki niemu możemy nie tylko spełniać marzenia, ale i rozwiązać wiele trudnych spraw. Problem w tym, że nie każdy wie, jak rozsądnie korzystać z tej formy pomocy finansowej i korzysta nie z jednej, a z kilku jej rodzajów jednocześnie. Gdy portfel nie wytrzymuje obciążenia kolejnymi ratami, zaczynają się schody. Ale i w tej sytuacji można liczyć na kolejną pomoc, jaką jest kredyt konsolidacyjny. Co to takiego i jakie są jego zalety?

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Jest to narzędzie, które ułatwia spłatę kilku ciążących nam zobowiązań. Jego mechanizm opiera się na połączeniu kilku kredytów w jeden oraz automatycznym obniżeniu kwoty miesięcznej raty.

Konsolidacja kredytowa – krok po kroku

Procedura zaciągania tego typu zobowiązania wygląda podobnie, jak w przypadku każdego innego kredytu bankowego. Dodatkową czynnością, jaką musimy wykonać, to dostarczyć bankowi dokument zaświadczający posiadanie pozostałych kredytów. Do kredytu konsolidacyjnego prowadzą nas 3 kroki:

  1. Złożenie wniosku – należy w nim uwzględnić dokładną liczbę pozostałych zobowiązań, ich rodzaj, sumę oraz termin ostatecznej spłaty;
  2. podpisanie umowy z bankiem o konsolidację – wcześniej musicie podać dokładne dane swoich wierzycieli, aby bank mógł spłacić jednorazowo wasz kredyt;
  3. otrzymanie harmonogramu spłaty rat – pamiętajmy, aby się koniecznie do nich dostosować. W przeciwnym wypadku ściągniemy na siebie poważne problemy…

Kredyt konsolidacyjny – korzyści i minusy

Ta forma zobowiązania ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Wśród zalet należy wymienić:

  • odzyskanie stabilności finansowej;
  • uniknięcie wpadnięcia w spiralę zadłużenia;
  • pomoc w sprawniejszym kontrolowaniu własnych finansów;
  • szybsze uporanie się z ciążącymi zobowiązaniami;
  • jedna niższa rata – nie powoduje dziur w budżecie domowym.

Dzięki konsolidacji można też uciec przed – zazwyczaj dość kosztownym – procesem windykacyjnym.

Jakie są zatem minusy? Decydując się na tego typu rozwiązanie, musimy być gotowi na związanie się – po raz kolejny – z kredytodawcą na dłużej. Poza tym często pociąga za sobą o wiele wyższe koszta, niż w przypadku normalnej procedury spłaty.

Kredyt – łatwo go zaciągnąć, niż spłacić. Dlatego lepiej starać się inaczej rozwiązywać swoje problemy finansowe. Jeśli jednak nie mamy innego wyjścia, starajmy się ograniczać swoje zobowiązania, aby nie musieć później szukać wyjścia awaryjnego, bo chociaż kredyt konsolidacyjny jest jednym z nich, to powoduje, że związujemy się z kredytodawcą na wiele długich lat i w ten sposób tracimy w gruncie rzeczy własna niezależność finansową.

zdj. (pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *