Koszty utrzymania psa

Powodów do posiadania psa można wymienić ogromnie dużo. Począwszy od tych prozaicznych – to wierny towarzysz dnia codziennego. Po te bardziej poważne – dba o naszą kondycję fizyczną, a jego towarzystwo poprawia nam humor i wpływa korzystnie na nasz nastrój. Jednakże jego posiadanie wiążę się również z pewnymi wydatkami. Ile, zatem kosztuje utrzymanie psa?

Podstawowe wydatki na psa

Na dobrą sprawę ciężko jest rzucić konkretną kwotę dotyczącą posiadania psa. Wydatki z nim związane zależą od sporej ilości czynników. Po pierwsze – wiek psa. Im młodszy zwierzak tym wydatki są wyższe. Zwłaszcza na początku, zanim osiągnie rok czasu. Dlaczego? Bo szczeniak wymaga szczególnej troski i zainteresowania jego zdrowiem, jak i zapewnieniem mu właściwego rozwoju. To prawie tak jak z dzieckiem. Ważne są szczepienia, badania kontrolne, no i … zabawki, bez których psiak może sprawiać poważne problemy. Tu trzeba nastawić się na kwoty sięgające kilkuset złotych. Po drugie – płeć psa. Jeśli decydujemy się na suczkę, powinniśmy sobie zadać pytanie czy chcemy, żeby została w przyszłości mamą czy nie. W drugim przypadku musimy zadecydować o jej sterylizacji. To rozwiązanie, które ma też w późniejszym wieku wpływ na zdrowie naszej pupilki. Tu kwoty zaczynają się od 50zł wzwyż. Po trzecie – karma. Jej zakup może okazać się szalenie drogi, jeśli nasz przyjaciel cierpi na poważne problemy zdrowotne. Ceny zwykłej karmy dla psa wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Te specjalistyczne to wydatek rzędu kilkuset złotych. I wreszcie na utrzymanie psiaka to również wydatki związane z jego zdrowiem. Tutaj w grę wchodzi zakup obroży przeciwkleszczowej, a gdy pies biega wolno po podwórzu również przeciwpchelnej. Lepiej zawsze zainwestować w te droższe – od ok. 40zł wzwyż. Zyskujemy jednak wtedy pewność, że nasz pupil będzie w 100% bezpieczny. Droższe obroże to również dużo dłuższy okres działania. Przynajmniej raz do roku powinniśmy zafundować psiakowi wizytę kontrolną celem upewnienia się czy jest z nim wszystko w porządku. Z wiekiem ryzyko wystąpienia różnych schorzeń wzrasta – tak samo jak u nas ludzi. I rzecz najważniejsza – szczepienia ochronne przeciwko wściekliźnie oraz przeciwko najgroźniejszym wirusom. Tutaj kwoty zależą od ustaleń weterynaryjnych, ale średnio wahają się od 80-100zł, ale na zdrowiu przyjaciela nie warto oszczędzać.

Dodatkowe wydatki związane z utrzymaniem psiaka

Aby móc zadbać w pełni o swojego pupila warto wyposażyć go w specjalny chip, a do tego adresówkę. To na wypadek, gdyby ktoś go skradł lub gdyby pies się zgubił. Nie są to wysokie kwoty, a niekiedy chipowanie odbywa się za darmo. Adresówkę można kupić już za kilka złotych. Koszta dodatkowe, które mogą nadwyrężać nasz budżet dotyczą także zakupu, co jakiś czas przysmaków, nowych zabawek, wymiany legowiska czy za ciasnych szelek lub obroży. Wydatki te wahają się od kilku do kilkunastu złotych – jeśli chodzi o zabawki przysmaki. W przypadku legowiska oraz szelek, obroży i kagańca – musimy nastawić się na wydatki sięgające kilkuset złotych. Lepiej zawsze inwestować w akcesoria regulowane, co pozwoli nam zaoszczędzić parę groszy, bez utraty komfortu zwierzaka i naszego poczucia bezpieczeństwa.

Generalnie mówiąc, psi przyjaciel może kosztować nas miesięcznie nawet kilkaset złotych. Jeśli mimo to, chcemy się cieszyć jego towarzystwem, możemy wspomóc się finansowo, korzystając z ofert, jakie dają nam pożyczki pozabankowa. W ten sposób szybko i bez wychodzenia z domu, możemy nie tylko zdobyć potrzebną sumę, ale również zakupić potrzebne akcesoria czy opłacić fakturę związaną z jego leczeniem. Mimo to, polecam!

*zdj.główne: wow_pho_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *