Kieszonkowe dla nastolatka – ile powinno wynosić?

Wśród potrzeb sygnalizowanych przez nastolatków, bardzo często pojawiają się te dotyczące pieniędzy na ich osobiste potrzeby typu kino, pizza, zakupy ze znajomymi. Wielu rodziców sponsoruje takie wyjścia z własnej kieszeni. Inni płacą swoim nastoletnim pociechom za wykonane przez nich drobne pomoce domowe. Są jednak i tacy, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem kieszonkowego. Dzisiejszy wpis poświęcony będzie tej właśnie kwestii.

Kieszonkowe dla nastolatka – czy to dobry pomysł?

I tak i nie. Wiele zależy w tej kwestii od tego, jak dobry kontakt mamy ze swoimi dorastającymi dziećmi. Jeśli nie jest on najlepszy, a nasz nastolatek często wraca do domu pijany bądź nie do końca wiemy, jak spędza czas wolny – kieszonkowe nie jest zbyt trafionym pomysłem. Łatwo bowiem przewidzieć na co pójdą pieniądze, które od nas dostanie. Jeżeli natomiast nasze dziecko nie sprawia problemów wychowawczych, a przy tym dobrze się uczy – kieszonkowe to dobre rozwiązanie.

Zwolennicy tej formy finansowania przyjemności swoich nastoletnich pociech, uważają, że trudniej o lepszy sposób na to, by młody człowiek poznał wartość pieniędzy i nauczył się rozsądnego zarządzania nimi.

Jak często dawać nastoletniej pociesze kieszonkowe?

Druga kwestia związana z kieszonkowym dla nastolatka, dotyczy jego częstotliwości. Jedni uważają, że im rzadziej, tym większa pewność, iż dziecko szybko nauczy się ostrożnego obchodzenia ze swoim budżetem. Według innych bardziej praktyczne jest wypłacanie niewielkich kwot, ale z tygodniową częstotliwością.

Ile powinno wynosić kieszonkowe dla nastolatka?

Kolejna ważna sprawa, to ile powinno wynosić kieszonkowe dla nastolatka. Jego wysokość powinna uwzględniać potrzeby pociechy, ale i nasze możliwości budżetowe. W tym celu warto zapytać dziecko na co chce głównie przeznaczać swoje pieniądze. Jeśli są to tylko drobne przyjemności, jak wyjścia ze znajomymi nie należy przesadzać z kwotą. W tym wypadku ok. 100zł /m-c powinno wystarczyć. Gdy dziecko informuje nas, że pieniądze chce przeznaczać na swoją pasję, wtedy kieszonkowe powinno uwzględnić te wydatki. Wysokość kieszonkowego musi też być dopasowana do budżetu, jakim dysponujemy. W tym celu należy dokładnie policzyć jaką kwotę możemy zaoferować swojej pociesze. Jeżeli nasz budżet jest dość mocno ograniczony, warto kwestię kieszonkowego omówić z pozostałymi członkami rodziny, jak babcia czy rodzice chrzestni, z którymi nasz nastolatek ma dobry kontakt. Zróbmy to jednak, bez jego obecności.

Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na kieszonkowe dla nastolatka i jaka będzie to kwota, musimy pamiętać o jednym. Nie należy kontrolować wydatków naszej pociechy. Można to robić, ale nie bezpośrednio lub sporadycznie. Zwłaszcza, gdy okazuje się, że kieszonkowe zbyt szybko się kończy … Wtedy warto poruszyć na spokojnie tą kwestię. Być może wina nie leży wcale po stronie przeznaczenia środków, ale ich wysokości bądź częstotliwości.

Pamiętajmy też, by bezwzględnie przestrzegać zarówno terminu wypłat, jak i wysokości kieszonkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *