Kariera zawodowa – czyli jak zostać człowiekiem sukcesu i czerpać z tego radość?

Kim zostaniesz, gdy dorośniesz? – to częsty temat wypracowań z języka polskiego w szkole podstawowej. Pytanie takie pada też nierzadko z ust naszych rodziców, a także rówieśników. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę dotyczy ono tego, jak wyobrażamy sobie, że potoczy się nasza kariera zawodowa.

Kiedy i jak zacząć jej planowanie?

Aby kariera zawodowa przebiegała we właściwym kierunku, należy ją oprzeć na własnych umiejętnościach i pasji.

Zacznijmy od zdefiniowania samego pojęcia. Otóż oznacza ono drogę profesjonalnego rozwoju, jaką człowiek ma zamiar przejść, aby osiągnąć sukces na polu zawodowym. Budowanie kariery zawodowej – najogólniej mówiąc – polega na osiąganiu kolejnych szczebli, pokonywaniu własnych słabości i ograniczeń, ale również realizowaniu złożonych przez siebie celów. Nierzadko jej podstawę stanowią dziecięce marzenia.
Planowanie kariery powinno rozpocząć się w chwili, gdy do głosu dochodzą młodzieńcze pasje, a na plan pierwszy wysuwają się bardziej skonkretyzowane zainteresowania lub kiedy ujawniają się konkretne predyspozycje. Jej rozwojowi sprzyja szlifowanie umiejętności, rozbudowa warsztatu oraz pogłębianie i zdobywanie doświadczeń w dziedzinie, na polu której chcemy odnieść sukces.

Kariera zawodowa – tego unikaj jeśli chcesz osiągnąć sukces

Najważniejsze w osiąganiu sukcesu zawodowego jest cierpliwe pokonywanie kolejnych barier.

Chcąc, by nasza kariera zawodowa przebiegała zgodnie z wyobrażeniami powinniśmy wyeliminować niektóre błędne działania. Przede wszystkim należy unikać bezmyślnego naśladownictwa. Prawnik, lekarz, informatyk – to zawody, którym przypięto łatkę „ponadczasowych”, dlatego większość młodych ludzi chce się kształcić w tych właśnie kierunkach, pomijając własne zainteresowania, umiejętności i predyspozycje. W ten sposób być może znajdą pracę w branży, ale z pewnością, nie jest to przepis na sukces. Innym błędem, przez który nasza kariera zawodowa z pewnością się nie rozwinie we właściwym kierunku, jest chęć bycia dobrym we wszystkim. O wiele lepiej zrobimy stawiają na jedną konkretną dziedzinę i doskonaląc umiejętności z nią związane. Na przykład poprzez zapisanie się na płatne kursy, które może nam sfinansować VIVUS i jego pożyczka 0%. Młodzi ludzie marzący o sukcesie zawodowym, unikają jak ognia angażowania w bezpłatne projekty, podczas gdy tkwi w nich spory potencjał. Otóż takie darmowe zadania należy potraktować, jako możliwość nabycia – tak niezbędnego w pięciu się po szczeblach kariery – doświadczenia. Należy jednak pamiętać, aby każde takie działanie zostało w jakiś sposób odnotowane na przykład poprzez referencje od organizatora danej akcji. Czego jeszcze nie robić, jeśli marzy nam się odniesienie sukcesu zawodowego? Mówi o tym ten ARTYKUŁ, z którego dowiecie się również, że aby móc dotrzeć na szczyt, warto szukać własnej drogi rozwoju i inwestować w swoje pasje i umiejętności. To właśnie one i ich doskonalenie stanowią dwa najważniejsze narzędzia pomocne w osiągnięciu powodzenia na naszej ścieżce zawodowej.

Marząc o karierze naukowca, najpopularniejszego autora czy wielkiego wynalazcy, nie możemy pozostawać bierni. Musimy jednak pamiętać, że kariera zawodowa i jej rozwój zależą nie tylko od tego, czy wykorzystamy swoje: talent i umiejętności. Ważne są też osobiste predyspozycje, bez których trudno odnieść sukces zwłaszcza w branżach uznawanych za najbardziej popularne, najlepiej opłacane i ponadczasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *