Już niedługo klienci firm pożyczkowych pod ochroną

Nowe firmy pożyczkowe wyrastają na rynku usług tego typu jak przysłowiowe „grzyby po deszczu”. Niestety nie wszystkie one działają zgodnie z polskim prawem, na czym tracą – zazwyczaj niczego nie świadomi – kredytobiorcy. Ich sytuacji przyjrzało się Ministerstwo Finansów i już rozpoczęło prace nad nową ustawą, która będzie chroniła konsumentów korzystających z tego typu rozwiązań.

Co się zmieni?

Kilka-Euro-w-Portfelu-medium#1345

Źródło: fotoomnia.pl

Ministerstwo będzie dążyło głównie do wyeliminowania firm, które wyłudzają od niczego nieświadomych konsumentów, niewiarygodnie duże kwoty za zwłokę w spłacie. Według nowej ustawy maksymalna wysokość odsetek za opóźnienie w nie będzie mogła być wyższa niż 24%. Ustawa zajmie się również ustaleniem limitu, jeśli chodzi o kwoty związane z kosztami windykacji. Według nowego dokumentu, zmienią się również ustalenia, co do całkowitej sumy kredytu. Oznacza to w praktyce, że całkowity koszt kredytu – bez odsetek – nie będzie mógł być większy niż 100 % kwoty kredytu. Ponadto Ministerstwo chce wprowadzić na firmy pożyczkowe obowiązek posiadania zezwolenia na działalność bankową uzyskanego od Komisji Nadzoru Finansowego. Jednocześnie mają wzrosnąć kary finansowe za niedostosowanie się do tego zapisu.

Czy owe zmiany okażą się rzeczywiście korzystne dla konsumentów – pokaże czas. Jedno jest jednak pewne, że wraz z nową ustawą – dla firm nieuczciwie działających na rynku pożyczkowym przyjdą ciężkie czasy. Zanim to jednak nastąpi, warto uważniej dobierać swoich kredytodawców. Jasne zasady i przystępne kwoty całkowite pożyczki, oferuje między innymi firma VIVUS. Dowodem jej lojalności są liczne wyróżnienia jak chociażby Laur Klienta 2013 czy też nagroda w kategorii Jakość Obsługi 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *