Jak zdobyć pieniądze na pierwszy biznes?

Nawet najlepszy pomysł na własną firmę biznes nie wypali, gdy zabraknie nam środków nie tylko na jego rozpoczęcie, ale również promocję i dalszy rozwój. Takie finansowe schody okazują się nie do przejścia dla wielu przyszłych przedsiębiorców. Dziś podpowiemy, w jaki sposób i skąd pozyskać środki na pierwszy biznes.

Pożyczka pozabankowa na start w biznesie

To pierwsza z myśli, jakie przychodzą wielu z początkujących przedsiębiorców z chwilą decyzji o otwarciu własnej firmy. Specjaliści stoją jednak na stanowisku, że to nie najlepsze rozwiązanie. Biznes należy budować krok po kroku, ale środki, które musimy zwrócić powinny nas interesować dopiero wówczas, gdy firma zacznie przynosić odpowiednio wysokie dochody. W ostateczności można skorzystać z narzędzia, jakim jest chwilówka, ale jedynie w niewielkich kwotach i z przeznaczeniem na reklamę czy zakup niezbędnego oprogramowania lub innego drobnego wyposażenia.

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Ten pomysł wydaje się o wiele bardziej racjonalny. Warunek jest jeden – musimy wcześniej zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Nie możemy też pobierać miesięcznie przychodu wyższego niż połowa minimalnego wynagrodzenia (w bieżącym roku to kwota wyższa niż 1000zł).

Przystąpienie do programu „Wsparcie w starcie”

Oferuje on kilka rodzajów wsparcia:

  • nisko oprocentowana pożyczka na korzystnych warunkach;
  • bezpłatne doradztwo i szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej i prowadzenia własnego biznesu.

Inkubatory biznesu

Zgodnie z definicją są to podmioty posiadające osobowość prawną, które stanowią jednocześnie prywatną szkołę prowadzenia biznesu dla start-upów. Fundacje tego typu proponują kilka form pomocy przyszłym przedsiębiorcom:

  • uruchomienie firmy bez konieczności płacenia składek na ZUS;
  • udostępnienie lokalu w pełni wyposażonego (z dostępem do internetu, sprzętem komputerowym oraz oprogramowaniem) – do pracy, jak i spotkań biznesowych w ramach rozkręcanego biznesu;
  • pomoc w promocji biznesu – każdy, kto odda się pod skrzydła inkubatora przedsiębiorczości może liczyć na to, iż o jego działalności dowiedzą się media społecznościowe czy lokalne media;
  • wsparcie w zdobyciu zaufania u potencjalnych klientów – „podopieczni” inkubatorów mogą również posługiwać się ich logo, które jest powszechnie rozpoznawalne, a tym samym budzi z marszu pozytywne skojarzenia.

***
Jak zatem widzicie form wsparcia dla początkujących biznesmenów jest sporo. Zaprezentowane powyżej, to tylko kilka przykładów tego, na jaką pomoc może liczyć przyszły przedsiębiorca. Zanim jednak zdecydujecie się na wybór którejkolwiek z propozycji przemyślcie swoją decyzję. Skonsultujcie jej podjęcie z przedstawicielami czy doradcami biznesowymi. I co najważniejsze – nigdy nie rezygnujcie ze swoim pomysłów.

*grafika: pixabay.com
informacje: Dziennik Gazeta Prawna “Pieniądze na start i rozwój firmy” (poradnik)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *