Jak wynająć mieszkanie z zyskiem i bezpiecznie?

Wynajem mieszkania to jeden z bardziej skutecznych sposobów na zdobycie dodatkowej kasy. Niestety niekiedy możemy trafić na nieuczciwego najemcę. Czy istnieje skuteczny sposób, by ustrzec się oszusta? Oczywiście, że tak. Takim wyjściem może być umowa o najem okazjonalny. Co to takiego i jak wygląda w praktyce?

Wynajem z korzyścią

Wynajem mieszkania to dość dobry pomysł na załatanie dziurawego budżetu. Nie zawsze jednak mamy pewność, że nasz najemca to uczciwy człowiek. Uniknąć problemów z jego niewypłacalnością lub szybkim usunięciem z mieszkania, możemy poprzez podpisanie umowy o najem okazjonalny.

document-428338_640

Podpisanie umowy o najem okazjonalny zabezpiecza zarówno właściciela, jak i najemcę. (jarmoluk_pixabay.com)

Czym różni się ona od zwykłej umowy? Po pierwsze pojawia się w jej zapisie oświadczenie najemcy, że opuści lokal w razie egzekucji. Po drugie muszą znaleźć się w niej takie elementy jak: warunki podwyżki czynszu, powody wypowiedzenia umowy oraz szczegóły z wiązane z naprawami w lokalu. W umowie takiej, musi znaleźć się również adres, pod którym zamieszka najemca, w razie egzekucji. Poza tym umowę taką podpisuje się na czas określony nie dłuższy niż 10 lat.

Umowa o najem okazjonalny, chroni nas przede wszystkim przed trudnościami z usunięciem nieuczciwego najemcy z naszego lokalu. Jeśli ten nie będzie chciał tego zrobić, wystarczy złożyć stosowny wniosek do sądu. Na jego podstawie, komornik nie musi czekać na to, aż najemca znajdzie sobie nowe lokum. Nieuczciwego najemcę, nie obowiązuje również okres ochronny (od 1 listopada do 31 marca), jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej eksmisji.

Umowę taką należy oczywiście sporządzić na piśmie. Oświadczenie najemcy musi przybrać formę aktu notarialnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *