Jak wyjść z kłopotów finansowych?

W dość szybkim tempie rośnie liczba osób, które składają wnioski o kredyty czy pożyczki pozabankowe. Przybywa też niesolidnych dłużników. Oznacza to, że Polacy kiepsko radzą sobie z zarządzaniem własnym budżetem przez co popadają dość szybko w problemy finansowe. Oto kilka pomysłów na to, jak wyjść z kłopotów finansowych.

Wstawienie cennych przedmiotów w zastaw lub ich sprzedaż
Mowa tu o lombardzie. Musimy jednak pamiętać, że instytucja ta pobiera prowizje, a dodatkowo to ona wycenia nasze rzeczy. Jest to równoznaczne z tym, że możemy mieć problemy z uzyskaniem tak wysokiej kwoty, na jakiej nam zależy. Mimo to, warto rozważyć tę ewentualność, zwłaszcza, gdy nasze zobowiązanie nie może zbyt długo czekać.

Podjęcie dodatkowego zatrudnienia
To jedna z najłatwiejszych metod na wyjście z dołka finansowego. Dzięki temu możemy zdobyć potrzebne nam na uregulowanie długu środki lub przynajmniej jakąś ich część. To także dobry sposób na częściowe załatanie dziury budżetowej. Nie musi to być stały etat. Wystarczy zajęcie dorywcze.

Próba negocjacji z wierzycielem
Jeśli nasze problemy finansowe dotyczą powstałego zadłużenia, warto zawsze negocjować z firmą, której zalegamy z płatnościami. Nie każdy wierzyciel jest nastawiony z góry na „NIE” , bo szybko straciłby zaufanie u swoich klientów. Złóżmy podanie o rozłożenie długu na wygodne do spłaty raty.

WAŻNE! Nie czekajmy jednak z taką decyzją do chwili, gdy nasz dług osiągnie naprawdę zawrotną sumę. Nie będzie to dobrze o nas świadczyło i może zniechęcić naszego wierzyciela.

Sięgnięcie po rozwiązanie, jakim jest pożyczka dla zadłużonych
Chociaż sporo ryzykujemy wybierając takie rozwiązanie, to warto wziąć je pod uwagę. Zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie kwoty lub krótki czas zalegania z płatnościami. Pamiętajmy jednak, że mimo iż firmy pożyczkowe pozabankowe nie zgłaszają się do BIK-u, by zweryfikować naszą kandydaturę na ich klienta, to mogą sprawdzić naszą wiarygodność w innych bazach.

Skorzystanie z możliwości refinansowania pożyczki
Co to takiego? Ogólnie mówiąc refinansowanie pożyczki polega na… zaciągnięciu kolejnego zobowiązania, które pokryje nasz dług, a jednocześnie przyzna nam bardziej korzystne i atrakcyjniejsze warunki spłaty. Zazwyczaj jest tak, że to kredytodawca wychodzi do nas z taką propozycją i to on decyduje zarówno o kwocie nowego kredytu, jak i jego warunkach.

Prawo do przedłużenia terminu spłaty kredytu
Narzędzie to funkcjonuje, ale sporadycznie. Pozwala ono na uzyskanie dodatkowego czasu na spłacenie zadłużenia, ale wcześniej musimy wnieść dodatkową opłatę.

*Kłopoty finansowe mogą dopaść każdego z nas. Życie jest bowiem nieprzewidywalne. Jeśli jednak taka sytuacja się powtarza bądź przedłuża, powinniśmy jak najszybciej zweryfikować swoje podejście do zarządzania budżetem. Dobrym wyjściem może być tu skorzystanie z pomocy doradcy finansowego bądź też nauczenie się, jak oszczędzać. Wychodząc z dołka finansowego nie pakujmy się w następne zobowiązania, chyba, że mam w perspektywie szybkie zakończenie złej passy. Pamiętajmy też, aby wychodząc z długów przypadkowo nie obciążyć w jakiś sposób swoich najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *