Jak uniknąć spadkowych długów?

Spadek – fajna sprawa, pod warunkiem, że odziedziczamy coś, co nie sprawi nam kłopotów. Do tej kategorii z pewnością nie zaliczają się długi naszego „dobroczyńcy”. Podpowiemy Wam, jak się uchronić przed spadkowymi długami.

Sprawdzamy, czy zmarły ubezpieczył kredyt

Najbardziej popularny typ spadkowych długów stanowią niespłacone kredyty czy pożyczki. W takim wypadku, pierwsze co robimy, to sprawdzamy dokładnie, czy spadkobierca nie ubezpieczył swojego zobowiązania oraz na jaką kwotę. Jeśli stwierdzimy obecność ubezpieczenia, wtedy należy skierować wierzyciela do ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać, że jeśli pieniędzy z polisy jest zbyt mało, resztę muszą dopłacić dziedziczący ze swoich środków.

Odrzucamy schedę w całości

To najprostsze wyjście, jeśli otrzymujemy w spadku trudny do spłaty dług. Odrzucenia dokonuje się drogą oficjalną. Możemy udać się w tym celu do notariusza lub sądu rejonowego. Mamy na to 6 miesięcy od daty śmierci spadkobiercy. O wiele szybciej pozbędziemy się ciężaru korzystając z usługi notariusza. W obu przypadkach musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami – sąd ok. 50zł; notariusz – ok. 120-150 zł.

                     Wniosek o odrzucenie spadku

Aby odrzucić spadek musimy złożyć odpowiednio brzmiący wniosek. Powinny znaleźć się w nim następujące dane:

  • imię i nazwisko spadkodawcy;
  • data, miejsce śmierci spadkodawcy;
  • adres zamieszkania spadkodawcy;
  • tytuł powołania do spadku;
  • dane wszystkich spadkobierców;
  • informacje na temat testamentu.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza

To także dość dobre wyjście. Tym bardziej się ono opłaca, jeśli suma długów przekracza znacznie kwotę spadku. Wówczas wierzyciel otrzymuje tylko tą kwotę, która pozostała po zmarłym. Spadkobiercy zaś nie muszą się martwić, gdyż nie są w tym wypadku obciążeni koniecznością dokładania brakującej kwoty z własnej kieszeni.

Tak naprawdę decyzja o tym, czy przyjmujemy spadek i na jakich zasadach, powinna być dokładnie i na chłodno przekalkulowana i przeanalizowana. Pamiętajmy, że nie można jej cofnąć – chyba, że w momencie, gdy podpisaliśmy zrzeczenie się spadku, ktoś nam groził.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *