Jak uczyć się za darmo?

Na naukę, zdobywanie nowej wiedzy czy poszerzanie tej, którą już posiadamy nigdy nie jest za późno. Co więcej naukowcy twierdzą, że właśnie poprzez uczenie ćwiczymy umysł, a tym samym ograniczamy ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń związanych z pracą mózgu, a także spowalniamy proces jego starzenia. Dziś podpowiadamy, jak uczyć się za darmo.

Zapisz się do biblioteki

Najwięcej wiedzy czerpiemy zawsze z książek. Niestety te najbardziej aktualne, sporo kosztują. Istnieje jednak metoda na darmowe książki. Wystarczy, że zapiszesz się do biblioteki. Nawet jeśli danego tytułu nie będzie natychmiast, to możesz się wpisać się na listę rezerwacyjną. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na szybsze jej otrzymanie.

Korzystaj z internetu

Sieć internetowa to obecnie najszybsze i najłatwiej dostępne źródło wiedzy. Dotyczy to nie tylko najnowszych wiadomości. W internecie znajdziesz również wiele przydatnych do darmowej nauki informacji, jak na przykład:

  • daty i tematy wykładów otwartych – organizowane są one przez uczelnie wyższe; często prowadzący to prawdziwe autorytety w danej dziedzinie; wstęp na nie jest zazwyczaj darmowy lub związany z symboliczną opłatą;
  • adresy stron udostępniających materiały edukacyjne za darmo;
  • adresy tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku – chociaż nie wszystkie są w 100% darmowe, to opłaty za uczestnictwo są również symboliczne, a pozwalają na poszerzanie czy zdobywanie wiedzy także w takich nietypowych dziedzinach, jak psychologia, filozofia czy języki obce.

Nauka języków dzięki aplikacjom na smartfona

Taka metoda co prawda nie zastąpi nam prawdziwego kursu, ale może stanowić niezłe podstawy do opanowania wybranego języka obcego, a nawet kilku różnych. Aplikacje dostępne są zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Zazwyczaj ta pierwsza jest o tyle kłopotliwa, że co jakiś czas na ekranie pojawiają się reklamy. Aplikacje należy pobierać ze stron dedykowanych systemowi, o jaki oparte jest działanie naszego telefonu.

Korzystaj ze szkół dla dorosłych

Cosinus lub Żak to chyba najbardziej popularne centra edukacyjne, które oferują możliwość nauki za darmo dla osób dorosłych. Co ciekawsze – nie ma w nich ograniczeń wiekowych. Zajęcia odbywają się na zasadzie kursów, których program obejmuje zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Ważne jest również to, że nauka w nich przygotowuje do wykonywania danego zawodu. W trakcie zajęć musimy zaliczyć tzw. praktyki, co często daje możliwość znalezienia zatrudnienia w miejscu, gdzie je odbywamy.

Generalnie nauka za darmo lub przy nakładzie naprawdę niewielkich kwot, jest w zasięgu każdego z nas. Wystarczy jedynie solidne postanowienie i wdrożenie go w życie.

fot. jarmoluk_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *