Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Podpisując umowę kredytową, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, jak rzeczywiście potoczy się nasze życie zawodowe. Może bowiem okazać się, iż mimo wszelkich starań będziemy mieć problemy z regularnym spłacaniem rat. Podpowiadamy, w jaki sposób wówczas postąpić.

Co to jest spirala zadłużenia?

Kiedy nagle zaczyna brakować nam środków na raty zaciągniętego kredytu łatwo popaść w tak zwaną spiralę zadłużenia. To zjawisko, które polega na brnięciu w kolejne pożyczki tylko po to, by z ich pomocą uregulować zaległe raty innych kredytów. Chociaż osobom zadłużonym może wydawać się to nieprawdopodobnym – istnieje szereg rozwiązań, które mogą uchronić ich przed popadnięciem w ten krąg kredytowy. Oto najprostsze z nich:

Porozmawiaj ze swoim kredytodawcą

To najważniejsza i pierwsza z zasad uniknięcia spirali zadłużeniowej. Jeśli tylko stwierdzimy, że nasza sytuacja finansowa się pogorszyła, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym bank czy instytucję, w której posiadamy swoje zobowiązanie. Pamiętajmy, że bezproblemowe odzyskanie rat pożyczki leży również w interesie samego kredytodawcy.

Skorzystaj z wakacji kredytowych

To okres, w którym zwolnieni jesteśmy z płacenia rat kredytu. Rozwiązanie to gwarantują nam głównie banki. W przypadku pożyczkodawców pozabankowych możemy skorzystać z innego narzędzia, jakim jest wydłużenie okresu spłaty kredytu. Co prawda jest ono możliwe tylko pod warunkiem dodatkowej opłaty, jednakże może uchronić nas skutecznie przed popadnięciem w spiralę zadłużeniową.

Złóż wniosek o upadłość konsumencką

Aby skorzystać z tego rozwiązania należy złożyć wniosek w sądzie cywilnym oraz uiścić opłatę w kwocie 30zł. Wcześniej musimy jednak wziąć pod uwagę, czy spełniamy odpowiednie warunki czyli:

  • nagła utrata pracy;
  • brak zwolnienia dyscyplinarnego;
  • utrata pracy bez jej porzucenia;
  • utrata pracy bez wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy.

Upadłość konsumencka nie tylko chroni nas przed spiralą zadłużeniową, ale również ułatwia życie dłużnikowi. Dzięki tej formie pomocy kredytodawcy nie mają prawa pobierać karnych odsetek. Poza tym, w takim wypadku komornik nie ma prawa ściągać należności.

*grafika: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *