Na przekazanie swojego majątku – najczęściej jest to mieszkania lub oszczędności całego życia – decydują się osoby starsze: rodzice w podeszłym wieku lub dziadkowie. Niekiedy robią to już za życia, licząc na uczciwość obdarowywanych i ich dobre serce. Podpowiadam jak zrobić to bezpiecznie, by nie pozostać bez środków do życia.
Uwaga na zasady darowizny
Starsze osoby mające w perspektywie swoją niepełnosprawność, często już za życia decydują się na przekazanie swojego mieszkania najbliższym w zamian za opiekę. Nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie. Aby podjąć taką decyzję trzeba mieć 100% zaufanie do najbliższych. Warto jednak wiedzieć, że na jej odwołanie mamy 24 miesiące (2lata).
Testament najlepszym zabezpieczeniem
Najbezpieczniej przekazać swój majątek czy mieszkanie w formie testamentu. Spadkodawca może w każdej chwili zmienić umieszczone tam zapisy. Trzeba jednak swoją decyzję oznajmić słownie oraz w obecności świadków. Ważnym jest też, aby sporządzić jego kopię, a oryginał oddać w ręce notariusza. W ten sposób można wyeliminować ryzyko zniszczenia dokumentu przez bardzo ciekawskiego członka rodziny. Notariusz musi też zostać poinformowany o zmianach, jakie zaplanowaliśmy wprowadzić w naszym dokumencie. Pamiętać należy również, że ważny testament to tylko taki, który został sporządzony w formie aktu notarialnego. Jest to tzw. zapis windykacyjny. Spadkodawca może w nim umieścić dowolnego członka rodziny, ale również skierować go do osoby niespokrewnionej.

Tworząc akt darowizny lub testament, wskazana jest chłodna kalkulacja (Meditations_pixabay.com)
I rzecz najważniejsza – nigdy nie należy działać pod presją czasu ani będąc kierowanym emocjami. Najlepiej też skonsultować stworzony zapis z kimś, kto lepiej się zna się na prawie, jak i finansach.
*zdj.główne: geralt_pixabay.com