Jak bezpiecznie płacić za zakupy w Internecie?

Na zakupy przez internet decyduje się coraz więcej osób. W ten bardzo wygodny sposób kupujemy już nie tylko ubrania czy książki, ale również jedzenie, elementy wyposażenia domu czy biura, elektronikę i wiele innych. Sprawdź, czy wiesz, jak bezpiecznie płacić za zakupy w sieci.

Przyjrzyj się dokładnie danym sprzedawcy

W przypadku sklepu na stronie powinny widnieć takie informacje, jak numer kontaktowy, dokładny adres, kontakt e-mail. Im sprzedawca ujawnia więcej danych kontaktowych, tym większa pewność, co do jego uczciwości. Jeśli chodzi o sprzedawcę prywatnego, poproś go o pełne dane teleadresowe. W miarę możliwości wybierz zakupy z odbiorem osobistym. Wtedy nie tylko zaoszczędzisz na przesyłce, ale również będziesz mieć dokładny wgląd w stan zakupionego towaru. W sytuacji, kiedy sprzedawca będzie upierał się, że sprzedaż jest możliwa jedynie drogą wysyłkową, a mieszkacie w tym samym mieście, lepiej zrezygnuj.

Poszukaj opinii o sprzedawcy

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób są one formułowane. Jeśli cokolwiek wzbudzi Twoją niepewność, bądź opinie będą podobnie brzmiały lub ukażą się w zbyt krótkim odstępie czasu, na wszelki wypadek zrezygnuj. Praktyką niektórych sprzedawców jest bowiem …kupowanie sobie opinii i pozytywnych komentarzy. Unikaj takich, które są publikowane, jako zrzut ekranu czy zdjęcie…

Unikaj dokonywania transakcji on-line poza domem

Dlaczego? Możesz bowiem paść ofiarą hakera lub innego sprytnego złodzieja danych. Jeżeli jednak nie masz takiej opcji, dokonaj takiej operacji w jak najmniej stłoczonym i popularnym miejscu.

Zadbaj o bezpieczeństwo dokonywanych płatności

Informuje o tym symbol zamkniętej kłódki. Płać kartami kredytowymi, gdyż w ten sposób nie udostępnisz nikomu niepowołanemu dostępu do Twojego konta osobistego i wszelkich danych. Staraj się wybierać też opcję PayPal, co prawda możesz zapłacić wtedy nieco więcej za zakupy, ale jest to spowodowane gwarancją zachowania poufności Twoich danych.

Zachowaj wszelką korespondencję ze sprzedawcą

Najprostsza metoda to wykonanie zrzutu ekranu. W ten sposób w razie, gdyby w czasie naszych zakupów coś poszło nie tak, możemy udowodnić swoje racje. Wykonaj zrzut nie tylko samej korespondencji, ale również opisu produktu, jak i umowy sprzedaży.

Unikaj korzystania z ofert typu SPAM

Ich wysyłanie często połączone jest z nieuczciwym procederem pozyskiwania (kradzieży) Twoich danych. Może również okazać się, że po zebraniu określonej kwoty za towar …. sklep przestaje istnieć, a Ty zostajesz z niczym.

Poświęć czas na zapoznanie się z regulaminem sklepu

Dzięki temu pozyskasz cenną wiedzę dotyczącą praw i obowiązków zarówno tych pełnionych przez Ciebie, jak i sprzedawcę. Zwróć szczególną uwagę na zapiski dotyczące zwrotów i reklamacji.

Unikaj nagłych zmian sprzedawcy

Jeśli nawet w innym sklepie znajdziesz bardziej korzystną pod kątem ceny oraz warunków zakupu ofertę, dokładnie zastanów się czy warto porzucać zaufanego sprzedawcę. Często wydanie kilku złotych więcej, może okazać się dla nas bardziej korzystne i zapewnić w pełni bezpieczną transakcję. Poza tym często sklepy wynagradzają stałych klientów przyznając im zniżki na wybrany towar.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *