Jak bezpiecznie płacić smartfonem?

Smartfon to takie sprytne narzędzie, które uatrakcyjnia nam czas wolny. Ale są i tacy, którzy za pomocą swojego telefonu, potrafią skutecznie ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji smartfona jest realizacja za jego pomocą różnego rodzaju płatności. To bardzo przydatna, ale czy rzeczywiście bezpieczna funkcja? Jak bezpiecznie płacić smartfonem i czy wszędzie jest to możliwe?

Jedno urządzenie – tysiące możliwości

Nowoczesne smartfony łączą w sobie dwie funkcjonalności: telefonu komórkowego oraz komputera. Możemy je wykorzystywać w dowolny sposób i do dowolnych celów. Wystarczy, że uruchomimy odpowiednią aplikację, a już możemy oglądać filmy, czytać książki, przeglądać internet, słuchać muzyki, a także dzielić się ze swoimi znajomymi najciekawszymi zdjęciami czy znaleziskami. Smartfon pomoże nam również dotrzeć do celu oraz sprawdzić najlepszą cenę interesującego nas przedmiotu. Za pomocą smartfona możemy też tworzyć, przeglądać i edytować różnego rodzaju dokumenty. Na tym jednak nie koniec. Smartfonem możemy też zapłacić za zakupy czy określoną usługę.

Uważaj jak płacisz!

Używając swojego smartfona, jako portfela unikaj sytuacji, w których po dokonanej płatności musisz potwierdzić np. numer swojej karty płatniczej czy kredytowej. To pierwszy sygnał, że ktoś przy okazji dokonywanej przez Ciebie transakcji, chce “zaopiekować się” Twoimi pozostałymi oszczędnościami. Po drugie po każdej dokonanej transakcji sprawdź – zanim odejdziesz od kasy – czy stan konta się zgadza. Dokładnie zanotuj, jaką kwotę wydałeś na zakupy i porównaj z wydrukiem sklepowym. Aplikacje służące do płatności  – jak i dostępu do zawartości Twojego telefonu – zabezpieczaj kodem PIN. Unikniesz wtedy sytuacji, w której ktoś wykorzysta moment Twojej nieobecności i zamów coś na Twój koszt.

Teoretycznie to proste zasady, ale często o nich nie pamiętamy, a taka lekkomyślność może kosztować nas utratę sporych kwot.

**źródło zdjęcia głównego: fot. ldprod – Fotolia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *