Jak bezpiecznie kupować w sieci?

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a jak wiadomo w jego tradycję wpisane jest wzajemne obdarowywanie prezentami. Aby nie dodawać sobie zbędnych problemów, większość z nas decyduje się na bardzo popularne od kilku już lat zakupy w sieci. Niestety to co wygodne i nie wymagające od nas większego zaangażowania, nie zawsze oznacza bezpieczne i korzystne dla nas samych. Sprawdź, czy na pewno wiesz jak bezpiecznie kupować w sieci?

Najbardziej popularnymi miejscami, gdzie nabywamy prezenty świąteczne są oczywiście różnego rodzaju portale sprzedażowe.

 Kunie Hiyamizu

Kunie Hiyamizu (flickr.com)

Jednakże nie zawsze w jego ofercie możemy znaleźć to, czego dokładnie potrzebujemy. Co wtedy? Wówczas musimy dokonać zakupu w sklepie internetowym. Jak nie dać się oszukać. Po pierwsze sprawdzamy wiarygodność sklepu. Najłatwiej zrobić to wpisując jego nazwę wraz z hasłem “opinie” w wyszukiwarkę. Wówczas wyświetlą nam się linki prezentujące uwagi innych kupujących. Pamiętajmy, że im więcej pozytywnych opinii pojawiło się pod danym sklepem/produktem/usługą w bardzo krótkim odstępie czasu, niekoniecznie musi być to prawda. Jeśli brakuje o nim w ogóle informacji w sieci, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Lepiej omijać takie miejsca i poszukać czegoś innego. Po drugie zwróćmy uwagę na to, jakie dane o sklepie ujawnia jego właściciel. Dokładnie sprawdźmy też wpisane dane czyli dane kontaktowe, adres, numer KRS bo nie zawsze są one prawdziwe. Jeśli na stronie sklepu nie ma regulaminu dokonywania zakupów, udajmy się gdzie indziej. Aby upewnić się, że nikt poza sprzedawcą i bankiem, nie przejmie naszych danych, uważnie sprawdźmy czy połączenie jest szyfrowane protokołem SSL czyli czy adres strony zaczyna się od “https://” i czy w rogu przeglądarki widnieje symbol kluczyka bądź kłódki. Jeśli cokolwiek wzbudza nasze podejrzenia, wybierzmy opcję płatności przy odbiorze lub za pobraniem. Fakt, wtedy nasza przesyłka będzie nieco droższa, ale za to nasze pieniądze, a przede wszystkim dane osobowe będą o wiele bezpieczniejsze.
Generalnie mówiąc, kupując w sieci wcale nie musimy decydować się na pierwszy lepszy sklep. Nie musimy się też spieszyć z dokonaniem zakupu. Sprawdźmy wszystko dokładnie i unikajmy miejsc, w których w momencie płatności wymagane są od nas wszystkie nasze dane. W ostateczności możemy zastąpić wybrany prezent czymś podobnym lub zdecydować się na zakupy w tradycyjny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *