Ja też chcę mieć taki dom!

Wiosna to dla wielu z nas zachęta do wprowadzenia pewnych zmian. Jedni zmieniają więc fryzurę i garderobę. Inni wymieniają samochody. Jeszcze inni postanawiają wyremontować sobie dom. Wszystko ładnie, pięknie. Tylko … skąd na to wszystko brać pieniądze?

Rozsądne zarządzanie finansami
Pieniądze to bardzo ważny element naszej egzystencji. Tak samo istotna jest umiejętność zarządzania naszymi finansami. Nie każdy jednak ją posiada, ale … każdy może się jej nauczyć. Wystarczy tylko zastosować zasadę umiaru. W tym celu wystarczy zrobić sobie listę najpotrzebniejszych rzeczy i rozsądnie zastanowić się czy wszystkie są nam potrzebne oraz w jakiej ilości. Póki co stan kryzysu ani wojna nam nie grożą, więc nie musimy ani mocno zaciskać pasa, ani też robić przesadnych zapasów. Założę się, że będziecie zaskoczeni faktem, jak wiele możecie zaoszczędzić. Środki te można odłożyć na przykład na remont lub zakupienie wymarzonego domu.

8532907577_347564c3cb_z

Piękny dom nie musi oznaczać kosmicznie wysokich wydatków. Wystarczy nauczyć się rozsądnie zarządzać budżetem domowym. (fot.: Paval Hadzinski_flickr.com)

Jeśli nie budżet domowy to co?
Druga złota zasada rozsądnego zarządzania finansami dotyczy odkładania pewnych rzeczy na później
. O wiele łatwiej jest zrealizować pewne plany, jeśli ustalimy wcześniej konkretny termin jego realizacji. Weźmy na przykład nasz wymarzony dom. Jeśli mamy gdzie mieszkać lub sufit nie wali nam się na głowę, to przecież nie musimy „się zarzynać” tylko po to, żeby urzeczywistnić swoje marzenia koniecznie w tym miesiącu. Łatwiej jest rozłożyć zebranie potrzebnych funduszy na co najmniej kilka miesięcy. Co innego, jeśli wiemy, że okazja cenowa może się więcej nie powtórzyć. Wtedy pozostaje nam ratunek, jakim są dodatkowe fundusze. Najlepiej też, aby stanowiły one rzeczywiście dodatek, do naszych środków, jakie chcemy przeznaczyć na wymarzony dom czy jego remont. Tylko wtedy ma to prawdziwy sens.

Jednym słowem – przepis na to, by marzenie o nowym domu czy wyremontowanym mieszkaniu się spełniło bez większych wyrzeczeń, to rozsądne zarządzanie domowymi finansami. Na tyle rozsądne, aby chwilówka, mogła nam – jak sama jej nazwa wskazuje – rzeczywiście pomóc na chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *