Intercyza – plusy i minusy

Liczba małżeństw w naszym kraju maleje. Wzrasta natomiast ilość rozwodów. Wielu z nich towarzyszą spory dotyczące rozliczeń między partnerami. Istnieje jednak pewien złoty środek, który mógłby im skutecznie zapobiec, a o którym wiele par zapomina. Jest nim intercyza.

 

Intercyza w pigułce

divorce-619195_640_stevepb

Zanim rozwód dojdzie do skutku, zadbaj o podpisanie intercyzy, która zapobiegnie rozstaniu w kłótni. (stevepb_pixabay.com)

Pojęcie to oznacza umowę majątkową zawieraną między partnerami. Zazwyczaj jest ona spisywana jeszcze przed zawarciem małżeństwa. Ale można ją również spisać w kilka – nawet 10 – lat po ślubie.
Okres, kiedy decydujemy się na spisanie intercyzy wpływa na koszta jej sporządzenia. Są one o wiele wyższe w przypadku, gdy umowa zawierana jest w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Zapisy w niej ujęte, mogą być zmieniane w trakcie jej obowiązywania. Pod warunkiem, że obydwie strony wyrażą na to zgodę.
Umowa, w której ustalany jest podział wspólności majątkowej jest wiążąca jedynie wtedy, gdy przybiera postać aktu notarialnego. W przeciwnym wypadku jest ona nieważna.
Zanim ostatecznie obie strony wyrażą zgodę na spisanie takiej umowy, dobrze jest skonsultować jej wszystkie zapisy z prawnikiem.

Zalety i wady intercyzy

Dla wielu – szczególnie młodych niedoświadczonych jeszcze osób – taka umowa bywa często utożsamiana jedynie z brakiem zaufania do drugiej strony związku (czy też małżeństwa), co jest całkowitym nieporozumieniem. Intercyza pozwala, bowiem uchronić się od wielu problemów. Najważniejsze zalety intercyzy to:

 • ograniczenie odpowiedzialności za długi partnera,
 • zminimalizowanie ryzyka kłótni i sporów o podział majątku,
 • umożliwienie swobodnego zarządzania własnym majątkiem dla każdej ze stron.

Niestety, chociaż stanowi swoistą tarczę ochronną, posiada również swoją wadę. Uniemożliwia na przykład partnerom zaciągnięcie kredytu na mieszkanie. Istnieje w niej zapis, który nie pozwala na wspólne zadłużenie się małżonków. Zdolność kredytowa jest wtedy liczona osobno dla każdego z partnerów, co może znacznie wpłynąć na jej ostateczną wartość. Banki pod tym kątem są nieubłagane. Po drugie małżonkowie, którzy spisali intercyzę nie mają prawa do wspólnego rozliczania podatkowego.

Jakie są koszta intercyzy

Spisanie intercyzy – podobnie jak większości innych umów – obarczone jest pewnymi kosztami. Zależne są one od tego, czy dokument podpisujemy w trakcie małżeństwa czy jeszcze przed jego zawarciem:

narzeczeństwo – koszta zamykają się w kwocie 550zł, a składają się na nie następujące elementy:

 • stawka taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego
 • podatek od czynności cywilnoprawnych

małżeństwokoszta podpisania intercyzy uwarunkowane są od wysokości posiadanego majątku:

 • 3 tys.zł – opłata 100zł
 • 10 tys. zł – opłata 100zł + 3%od nadwyżki powyżej 3 tys. zł
 • 30 tys. zł – opłata 310zł + 2%od nadwyżki powyżej 10 tys. zł
 • 60 tys. zł – opłata 710zł + 1%od nadwyżki powyżej 30 tys. zł
 • od miliona zł – opłata 1010zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
 • od 2mln zł – opłata 4770 + 0,2% od nadwyżki powydaje 1 mln.zł.

***
Jednym słowem, jeśli chcecie wieść spokojne życie małżeńskie, ale któreś z Was prowadzi własną działalność biznesową na wszelki wypadek zapytajcie prawnika o kształt Waszej intercyzy. Dzięki temu unikniecie wielu nieprzyjemnych sytuacji, gdyby biznes się nie powiódł, a pociągnął za sobą dodatkowe koszta.

 

*źródło informacji:
zaradnakobieta.pl
Życie na gorąco – Twoje pieniądze 03/2016

 ** źródło obrazka głównego: geralt_pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *