Ile zarobisz w 2018 roku? Zmiany w pensjach

Nowy rok przynosi nieco pozytywnych zmian w naszych wynagrodzeniach. Zobaczcie, ile wyniesie płaca minimalna w nadchodzącym roku i czy jest się z czego cieszyć. Sprawdźcie też, jakie inne świadczenia ulegną podwyżkom, a jakie pozostaną bez zmian.

Kogo dotyczą zmiany?

Płaca minimalna to nic innego jak miesięczna pensja, jaką otrzymujemy za wykonywaną pracę. Podwyżki, które udało się wywalczyć Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczą zatem każdego, kto wykonuje pracę w oparciu o umowę o pracy w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy. Nie ma przy tym znaczenia specjalizacja, warunki pracy i jej specyfikacja, ani też składniki wynagrodzenia czy staż.

Ile będziemy zarabiać w nowym roku?

O 100zł (brutto) ulegnie podwyżce płaca minimalna w 2018 roku.

Po pierwsze – wzrośnie wynagrodzenie minimalne za godzinę pracy. Zgodnie z nowymi ustaleniami stawka będzie wynosiła 13,7zł brutto (w minionym roku było to równe 13zł). Po drugie – podwyżce ulegnie najniższa krajowa. Będzie wynosiła 2100zł brutto czyli do ręki otrzymamy 1530zł. W zeszłym roku najniższa krajowa wynosiła 1459,48zł netto. Oznacza to w praktyce, że nasze płace wzrosną o 70zł netto i o 100zł brutto. Ponadto osoby, które pracują na pół etatu również mogą liczyć na nieco wyższe kwoty – adekwatne do obowiązującego wynagrodzenia za pracę na pełen etat.

Jakie świadczenia nie podlegają podwyżce?

Niestety nie każdy będzie mógł cieszyć się z podwyżki, ale za to zajęcia komornicze nieco spadną.

Niestety zmiany ominęły dodatkowe gratyfikacje. Bez podwyżek pozostają: nagrody jubileuszowe, oraz odprawy pieniężne (w przypadku osób odchodzących na emeryturę lub rentę). Więcej nie zarobią też osoby biorące tzw. nadgodziny. Nie wzrosną również sumy dodatków z tytułu niezdolności do pracy. Podwyżka ominęła również osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie czy o dzieło.

***

Może nie są to jakieś mega – duże podwyżki, ale zawsze lepiej mieć w portfelu o kilka złotych więcej. Na zakończenie należy też powiedzieć, że podwyżce ulegną nie tylko wypłaty. Wzrosną również pozostałe świadczenia czyli odprawa przy zwolnieniu grupowym (wyniesie ona 31 500 zł brutto), dodatek za pracę nocną (2,5-2,7zł od godziny), zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, a także wynagrodzenie w związku z przestojem w firmie oraz sumy odszkodowań za mobbing czy dyskryminację w miejscu pracy. Warto też podkreślić, że za nie dostosowanie się do obowiązujących podwyżek pracodawcy grozi kara w postaci grzywny, która wynosi od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *